Ömer Hayyam Hayatı Ve Matematiğe Katkıları

'Eğitim Merkezi' forumunda ZeuS tarafından 17 Kas 2011 tarihinde açılan konu

 1. Ömer Hayyam Hayatı kısaca,
  Ömer Hayyam ın Matematiğe Katkıları,
  Ömer Hayyam Hayatı Ve Ömer Hayyam ın Matematiğe Kazandırdıkları

  Asıl adı Giyaseddin Ebul Feth Bin İbrahim El Hayyam olan Ömer Hayyam 18 Mayıs 1048 tarihinde İranın Nişabur kentinde bir çadırcının oğlu olarak doğdu. Çadırcı anlamına gelen soyadını babasının mesleğinden almıştır. Fakat o soyisminin çok ötesinde işlere imza atmıştır. Daha yaşadığı dönemde İbn-i Sinadan sonra Doğunun yetiştirdiği en büyük bilgin olarak kabul ediliyordu. Tıp, fizik, astronomi, cebir, geometri ve yüksek matematik alanlarında önemli çalışmaları olan Ömer Hayyam için zamanın bütün bilgilerini bildiği söylenirdi. O herkesten farklı olarak yaptığı çalışmaların çoğunu kaleme almadı, oysa O ismini çokça duyduğumuz teoremlerin isimsiz kahramanıdır. Elde bulunan ender kayıtlara dayanılarak Ömer Hayyamın çalışmaları şöyle sıralanabilir.

  Yazdığı bilimsel içerikli kitaplar arasında Cebir ve Geometri Üzerine, Fiziksel Bilimler Alanında Bir Özet, Varlıkla İlgili Bilgi Özeti, Oluş ve Görüşler, Bilgelikler Ölçüsü, Akıllar Bahçesi yer alır. En büyük eseri Cebir Risalesidir. On bölümden oluşan bu kitabın dört bölümünde kübik denklemleri incelemiş ve bu denklemleri sınıflandırmıştır. Matematik tarihinde ilk kez bu sınıflandırmayı yapan kişidir. O cebiri, sayısal ve geometrik bilinmeyenlerin belirlenmesini amaçlayan bilim olarak tanımlardı. Matematik bilgisi ve yeteneği zamanın çok ötesinde olan Ömer Hayyam denklemlerle ilgili başarılı çalışmalar yapmıştır. Nitekim, Hayyam 13 farklı 3. dereceden denklem tanımlamıştır. Denklemleri çoğunlukla geometrik metod kullanarak çözmüştür ve bu çözümler zekice seçilmiş konikler üzerine dayandırılmıştır. Bu kitabında iki koniğin arakesitini kullanarak 3. dereceden her denklem tipi için köklerin bir geometrik çizimi bulunduğunu belirtir ve bu köklerin varlık koşullarını tartışır.

  Bunun yanısıra Hayyam, binom açılımını da bulmuştur. Binom teoerimini ve bu açılımdaki kat sayıları bulan ilk kişi olduğu düşünülmektedir. (Pascal üçgeni diye bildiğimiz şey aslında bir Hayyam üçgenidir). Öğrenimi tamamlayan Ömer Hayyam kendisine bugünlere kadar uzanacak bir ün kazandıran Cebir Risaliyesini ve Rubaiyatı Semerkantta kaleme almıştır. Dönemin üç ünlü ismi Nizamülmülk, Hasan Sabbah ve Ömer Hayyam bu şehirde bir araya gelmiştir. Dönemin hakanı Melikşah, adı devlet düzeni anlamına gelen ve bu ada yakışır yaşayan veziri Nizamül-mülke çok güvenirdi. Ömer Hayyam ile ilk kez Semerkantta tanışan Nizam onu İsfahana davet eder. Orada buluştuklarında Ona devlet hülyasından bahseder ve bu büyük hayalinin gerçekleşmesi için Hayyamdan yardım ister. Fakat Hayyam devlet işlerine karışmak istemez ve teklifini geri çevirir. 4 Aralık 1131′de doğduğu yer olan Nişabur da dünyaya veda eder.
   
 2. Cevap: Ömer Hayyam Hayatı Ve Matematiğe Katkıları

  çok kısa biraz daha detaylara girseymiş daha iyi olrmuş:)
   
 3. Cevap: Ömer Hayyam Hayatı Ve Matematiğe Katkıları

  gayet güzel ödevime yardımcı oldu teşekkürler:D
   
 4. Cevap: Ömer Hayyam Hayatı Ve Matematiğe Katkıları

  teşekkürler admin çok harika !ödevime çok yarayacak teşekkürlerrr....:)))))
   
 5. Cevap: Ömer Hayyam Hayatı Ve Matematiğe Katkıları

  ödevime yardımcı oldu hazırlayanlara teşşekürler... :)
   
 6. Wallla benm liseliyim mala kardesimin odevi
   
Yükleniyor...