Omega-3 mü Balık Yağı mı Tüketmeliyiz

'Sağlıklı Yaşam' forumunda Blue tarafından 13 Mart 2009 tarihinde açılan konu


 1. [​IMG]
  • Omega-3 yağlarının bazı balıklarda yüksek oranda bulunması, balığa ve balık yağına ilgiyi artırdı.

  • Çocukluğumuzda ağır kokusu nedeniyle zorla içtiğimiz balık yağı, Omega-3 yağ asitlerinin kalp ve beyin sağlığını koruduğu anlaşılınca neredeyse bir ilaç kadar popüler hale geldi!

  • Omega-3 yağları balıkta da, balık yağında da var. Hatta isterseniz bu yağları EPA + DHA karışımı Omega-3 kapsülleriyle doğrudan kazanmanız bile mümkün. Bize sorarsanız en doğru yol balığın kendini yemek gibi görünüyor. En iyisi balık yemek!

  • Eğer Omega-3 yağlarını doğrudan balık yiyerek kazanırsanız, biyolojik yararları daha fazla oluyor. Bizde uskumru, lüfer, hamsi hatta soğuk sularda yetişen alabalıklar iyi birer Omega-3 kaynağı gibi görünüyor.

  Bu noktalara dikkat!  • Eğer düzenli olarak balık yemiyorsanız, balık yağı yerine Omega-3 yağlarını saf şekilde içeren kapsülleri de kullanabilirsiniz. Burada dikkat edeceğiniz şey, balık yerken de Omaga-3 kapsüllerini yutarken de civa veya diğer toksinlerle kirlenmemiş olanları tercih etmektir.

  • Sırası gelmişken, Omega-3 yağlarının ani kalp ölümlerini azaltabileceğini gösteren bazı bulguların olduğunu da hatırlatalım. Omega-3 yağları düzenli kullanıldıklarında kalp ritim bozukluklarını engelleyebiliyor ve ritim bozukluklarına bağlı ani ölümleri azaltıyor.  Fındık ve cevizde de var  • Omega-3 yağlarını kazanmanın diğer bir yolu da ceviz, fındık gibi yağlı tohumları zaman zaman yemekten geçiyor. Keten tohumunda da bol miktarda bitkisel Omega-3 yağı var. Omega-3 yağları bazı yeşil yapraklı sebzelerde de (semizotu) bulunabiliyor.

  • Küçük bir hatırlatma daha yapalım: Omega-3 kapsülleri ve balık yağlarının kolesterol yüksekliği tedavisinde kullanılmaları doğru değildir. Balık yağlarının tam tersine kolesterolü artırması bile mümkündür. Bununla birlikte balık yağları ve Omega-3 yağ asitlerinin, ilaçlara dirençli trigliserit yüksekliği durumlarında kullanılabileceği belirtilmektedir.


  Prof. Dr. Osman MÜFTÜOĞLU
   


Similar Threads: Omega-3 Balık
Forum Başlık Tarih
Sağlıklı Yaşam En Faydalı Balık Hangisi 30 Ağustos 2012
Sağlıklı Yaşam Hangi Ay Hangi Balık Yenir 24 Nisan 2012
Sağlıklı Yaşam Balık Yağı Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz 23 Nisan 2012
Sağlıklı Yaşam Balık Yağı Boy Uzatırmı 22 Nisan 2012
Sağlıklı Yaşam Balık Otu Nedir? Balık Otu Faydaları Nedir 5 Nisan 2012