Ölümsüzlüğün sırrı çözüldümü?

'Teknoloji Haberleri' forumunda chemist tarafından 29 Ocak 2009 tarihinde açılan konu


 1. Ölümsüzlüğün sırrı çözüldümü?

  Deniz canlıları araştırma uzmanları tropikal sularda yaşayan bir denizanası türünün kendi kendini yenileyebildiği ve bu özelliğiyle ölümsüz olduğunu ortaya çıkardı.

  [​IMG]

  Denizanası türlerinden Turritoptis Nutricula ya hücrelerini kendi kendine yenileyebiliyor. Bu gençleşme işlemi sırasında cinsel ilişkiye girmek de canlının hücrelerinin yenilenmesine yardımcı oluyor. Karayip açıklarında bulunarak incelenen ancak dünyadaki tüm tropikal sularda bulunduğu söylenen denizanası türü üzerinde incelemelere başlayan uzmanlar ölümsüzlüğün sırrını araştırıyor.

  SADECE ÖLDÜRÜLÜNCE ÖLÜYORLAR

  Genetik uzmanları bu türün kendi kendini nasıl yenileyebildiğini masaya yatırarak uzun dönemde insanın bu yapıya bürünmesinin yollarını arayacak. 5 mm. çapındaki bu denizanası türü ancak başka bir deniz canlısı tarafından yenildiği veya öldürüldüğü zaman yok oluyor. Yani Tolkien in Yüzüklerin Efendisi ne de taşıdğı Batının ünlü masal kahramanları Elf ler gibi sadece `öldürülünce` ölüyorlar...

  [​IMG]

  YUMURTA VE SPERM

  Panama da bulunan Smitsonian Tropikal Araştırmalar Enstitüsü nden Dr. Maria Miglietta, `Bu olayın bir başka yönü ise ölmeyen bu canlıların sürekli olarak çoğalmasıyla nasıl bir problemle karşılaşılacağı` diyor. Uzmanlar ölümsüz denizanasının sayısını ise henüz bilmiyor. Denizanalarının çoğalmaları yumurta ve sperm yoluyla oluyor.

  EŞSİZ DE ÜREYEBİLİYOR

  Eşsiz olarak da üreyebilen deniz anaları gövde kısımlarında bulunan bezlerdeki üreme hücrelerini suya döker ve yumurta suda dölleniyor. Döllenme sonucunda yumurta, önce larva sonra polip evrelerinden geçer. Yumurtadan çıkan larvalar polip olarak gelişim geçirdikten sonra bir denizanası haline gelebiliyor. Bazen de polip olarak yaşamını sürdürüyor.
    2. Cevap: Ölümsüzlüğün sırrı çözüldümü?

  ''Baki olan Allah'tır ve her canlı ölümü tadacaktır''. A-li İmran 185 Enbiya 35[​IMG]

  Allah hayırlı ve imanlı ölümler nasip etsin hepimize:)
    3. Cevap: Ölümsüzlüğün sırrı çözüldümü?

  chemist kardeş dahah neler neler öğreneceğiz.:f20:

  Nurdin abi yede tşkler bu arada :f118:
    4. Cevap: Ölümsüzlüğün sırrı çözüldümü?

  Çok ilginç..Şaşkınlıkla okudum..:f20: Ama ölümsüzlük diye bir şeyi gerçekleştirebileceklerini pek sanmıyorum.. :f19: Allah hayırlı ve imanlı ölümler nasip etsin hepimize:)
    5. Cevap: Ölümsüzlüğün sırrı çözüldümü?

  Ölümsüzlüğün sırrını çözmeyi düşünen bilim adamları bu kadar hızla gelişen nüfusu nereye sığdıracaklarınıda düşünüyorlardır heralde :f106: