Ölüm şekli insanın yaşayışını Belirtirmi ?

'Sorularla İslamiyet' forumunda Semerkand tarafından 3 Mart 2012 tarihinde açılan konu


 1. Ölüm şekli insanın yaşayışı Belirtirmi ?
  İnsanın ölümü neye bağlıdır.
  ölüm anında çok acı çekmek

  Ölüm şeklini yaşam tarzı mı belirler?


  Bazı insanlar tatlı bi şekilde ölüerlerken bazıları ise feci şekilde can veriyorlar. İnsanların bu şekilde vefat etmeleri neye bağlı günahı çok olan mı feci şekilde ölüyor?


  Değerli Kardeşimiz;
  İnsanların feci şekilde can vermesi günahlarına bağlı değildir
  İnsanların ölüm şeklinden günahlarının çok olduğunu veya imansız gittiklerini anlayamayız. Cenab-ı Hak herkesin ölüm yerini ve şeklini belirlemiştir. Vakti geldiğinde de belirlenen şekilde ruhu teslim almaktadır.
  Eğer insanın ölüm şekli günahlarına göre olsaydı ümmetin en seçkin insanları Sahabe-i Güzin efendilerimizin savaşlarda onlarca yerlerinden vurularak feci bir şekilde can vermeleri gibi bir durum söz konusu olmazdı.
  Abdullah Bin Ömer der ki:
  “Cafer Bin Ebi Talibi şehitler arasında aradık. Bedeninde doksandan fazla mızrak, ok ve kılıç yarası bulduk. (Buhari)
  Hz. Caferin iki kolunun da kesilmesi üzerine, şehadetinden sonra Resulullah ona Cennette iki kanat takıldığını haber vererek şöyle buyurmuştur: “Caferi, Cennette meleklerle birlikte uçarken gördüm. (Tirmizi)
  Acı çekerek ölen kimsenin ölümü günahlarına kefaret olmakla birlikte bir kısım salih insanların feci şekilde vefat etmeleri ahiretteki makamatlarının yükselmesine sebep olur.
  Dünyada başa gelen musibetlerin günahlara kefaret olması gibi ölüm esnasında da çekilen acı günahların affına ve bazen şehitliğe vesile olur.
  Cabir İbn-i Atik (ra)anlatıyor:
  “Resulullah Abdullah İbn-i Sabite geçmiş olsun ziyaretine gelmişti. Onu, (Allahın emri) galebe çalmış buldu. Ona seslendi. Fakat cevap alamadı. Bunun üzerine Resulullah istircada bulundu “انا لله و انا الیه راجعون dedi ve:
  “Biz (yaşamanı isteriz ama, Allahın emri) bize galebe çaldı ey Ebur-Rebî! dedi.
  Bunun üzerine kadınlar feryat edip ağlamaya başladılar. İbn-i Atik kadınları susturmaya başladı. Ancak Aleyhissalâtü vesselâm:
  “Bırak onları ağlasınlar! Vacip olduğu zaman tek ağlayan ağlamayacak. buyurdu.
  “Vacip olan da ne? dediler.
  “Öldüğü zaman (demektir). dedi. Bunun üzerine kızı:
  “Allaha yemin olsun, elimden gelse şehit olmanı isterim. Çünkü sen (cihad için gerekli teçhizatı) hazırladın. dedi. Aleyhissalâtü vesselâm da:
  “Allah onun ecrini niyetine göre verdi. Siz aranızda şehit olmayı ne zannedersiniz? buyurdular.
  “Allah yolunda ölmek! dediler. Aleyhissalâtü vesselâm açıkladı:
  “Öyleyse ümmetimin şehitleri cidden azdır. Bilesiniz; Tâunda ölen şehittir, boğularak ölen şehittir, yeter ki seferi taatte olsun. Zâtulcenbten ölen şehittir. İshalden ölen şehittir, yanarak ölen şehittir, yıkık altında ölen şehittir, çocuk karnında ölen kadın şehittir. (Ebu Davud, Nesai)
  Sonuç olarak;
  Feci şekilde olan ölümlerin sebebi günahlardır denilemese de insanın son nefesini güzel vermesi ve imanlı bir şekilde kabre göçmesi için Allahın (cc) razı olduğu şekilde yaşaması ve ölümün güzelini vermesi için Cenab-ı Hakka dua etmesi gerekmektedir.
  Allaha emanet olunuz.
   


Similar Threads: Ölüm şekli
Forum Başlık Tarih
Sorularla İslamiyet Caminin bölümleri hakkında kısa bilgi 24 Kasım 2014
Sorularla İslamiyet Caminin Bölümleri Ve Görevleri 11 Ocak 2013
Sorularla İslamiyet Camide Hangi Bölümler Bulunur 8 Şubat 2012
Sorularla İslamiyet Ölümün Soğuk Yüzü 24 Şubat 2011
Sorularla İslamiyet Ölümün Hatırlattıkları ve Ötesi 24 Şubat 2011