ölüm hakkında ayetler

'Ayetler ve Hadisler' forumunda Burcu tarafından 27 Mayıs 2014 tarihinde açılan konu


 1. İnsanlar ölümü ve ölümden sonrasını hep merak etmiştir. Gidip gören olmadığı için hep sır olarak kalmış ve kalacaktır ölüm ve ölümden sonrası taki o gün gelip son nefesimizi verene kadar.
  Gören bilen olmasa da kutsal kitabımız Kur'an-ı Kerim'de ölüm hakkında ayetlere rastlamak ve böylece bu konu hakkında bilgi sahibi olmamız mümkün.
  İşte Kur'an-ı Kerim'de geçen ölüm hakkında ayetler den bazıları

  Hiç şüphesiz, göklerin ve yerin mülkü Allah'ındır. O, diriltir de, öldürür de. Size O'ndan başka ne bir dost vardır, ne de bir yardımcı. (TEVBE/116)

  De ki: Benim namazım, ibadetim, hayatım ve ölümüm hep âlemlerin Rabbi Allah içindir. (EN'AM/162)

  "Senin bize kızman da sırf Rabbimizin âyetleri gelince onlara iman etmemizden dolayıdır. Ey Rabbimiz! Üzerimize sabır yağdır ve canımızı müslüman olarak al." derler. (A'RAF/126)

  Ondan başka hiçbir ilâh yoktur. O hem yaşatır, hem öldürür. O sizin de Rabbiniz, sizden önceki babalarınızın da Rabbidir. (DUHAN/8)

  De ki: "Eğer ölümden veya öldürülmekten kaçıyorsanız, kaçmak size asla fayda vermez. Vereceğini var saydığınız takdirde de ancak pek az faydalandırılırsınız." (AHZAB/16)

  Her nefis ölümü tadacaktır. Sizi bir imtihan olarak kötülük ve iyilikle deneyeceğiz. Hepiniz de sonunda bize döndürüleceksiniz. (ENBİYA/35)

  Öldüren de dirilten de O'dur. (NECM/44)

  Aranızda ölümü takdir eden biziz ve bizim önümüze geçilmez. (VAKİ'A/60)