Oliver Twist Kitap özeti

'Etüt Merkezi' forumunda Yasemin tarafından 6 Şubat 2014 tarihinde açılan konu


 1. Oliver Twist kitap özeti kısa  Charles Dickens'in yazdığı bir çocuk romanıdır Oliver Twist Kitabın Orjinal adı Oliver Twist; or, The Parish Boy’s Progress'dir.Kitabın 1837 tarihinde basılmıştır.

  oliver-twis.

  Oliver Twist Kitap Özeti;

  Annesi doğum yaparken ölen Oliver Twist, yetimhane müdürü bay bumble, ona adını koyar. çocukluğunu bayan mann’ın yanında geçirir bir yetimhanede sıkıntılar içinde büyür. Açlıkla ve cezalarla geçen günleri, 11 yaşındayken evlatlık olarak verildiği yerde daha da zorlaşır. Evletlık olarak verildiği bay sowerbery cenaze işleriyle uğraşan biridir. Olıver burada kendini mutlu hissetmez ve evden kaçar. Londraya gitmeye karar verir. Yolda tanıştığı Jack Dawkins yüzünden yankesicilerin arasına katılır. Hırsızlık yaparken kendisini yakalayan iyi yürekli Bay Brownlow, Oliverı yanına alır ve kendi oğlu gibi büyütmeye karar verir. Ancak çete, Oliver’ın kendilerini ele vermesinden korktuğu için peşini bırakmaz. Oliver’ı yeni tehlikeler bekler, Fakat Dr Losborn ve Brownlow ile karşılaşması soncu geçmişine de kavuşacak hayatın ona hazırladığı sürprizlerle buluşacaktır

  Bu olay Olıver’ın hayatındaki dönüm noktasıdır. farkında olmadan hırsız çetesinin içinde kendisini bulmuştur. bir gün dawkıns hırsızlık yaparken oliver paniğe kapılır.kaçmaya başlar. mendilinin çalındığını anlayan brownlow olıver’dan şüphelenir ve onu yakalar. olıver bütün hayatını brownlow’a anlatır. brownlow ona acıyıp ailesini bulabilmesi için yardım edeceğine söz verir. olıver’ın dürüst biri olup olmadığını anlamak için brownlow onu bir kitapçıya yüklü bir parayla kitap almak için göndererir. yolda fagın’ın arkadaşı olan william sıkes onu kaçırır ve fagın’e getirir. fagın, olıver’ı tamamen ele geçirebilmek için suç işlemesi gerektiğini bilmektedir. bunun için wıllıam’ın yapacağı bir soyguna olıver’ın da katılmasını ister. hırsızlığın yapıldığı gece olıver pencereden içeri girerken evin hizmetçisi tarafından vurulur. wıllıam ve arkadaşları kaçmaya başlar. olıver’ı evın yakınlarındaki bir hendeğe bırakıp oradan uzaklaşırlar. olıver iki gün sonra kendine geldiğinde, yarı baygın şekilde en yakındaki eve gider.

  Polis Bill Sykes’i aramaya başlar. OLıver’in suçsuz olduğunu öğrenen Brownlow ise Oliver’ın güvenliği için endişelenmektedir. Polisin, Sykes ve Oliver’ı, Toby Crackid’in Londra’nın varoşlarındaki evine kadar izlediğini öğrendiğinde ise, bu kaygısı daha da artar. Sykes, Londra’nın varoşlarında izbe bir hanede saklanırken polis tarafından sıkıştırılır, Sykes, Oliveri rehin alarak polisten kurtulma tasarısı kurmuştur. Fakat öyle bir şey olmuştur ki Sykes sanki kendi sonunu hazırlamaktadır. Çok sevdiği köpeğinin bir havlamasının kendi sonununun getireceğinden habersizdir. Bir anlık sesten sonra boynundaki ipten kurtulmak isterken ip boynuna geçerek havada asılı kalır ve yaşamını yitirir.

  Fagın ve Smies’i tutan kişi olan Monks, Olıver’e kalan kalıtın üzerine konan adamdır. Dr Losbom ve Brownlow olyaları çözerek Olıver’e ve annesine kalan kalıtı kullanan Monks’a erişirler. Monks’tan kalıtın bir bölümünü almayı başarırılar.

  Böylelikle Brownlow ile Olıver tekrar buluşmuş olurlar. Bir müddet sonra Oliver ve Mr. Brownlow New Gate hapishanesinde yavaş yavaş aklını kaybetmekte olan hırsız Fagin’i ziyarete giderler. Fagin onu görünce sarılır ve ona önceden gizlediği mücevherleri Oliver’ a vermiştir. Oliver: Bana hep iyi davrandın fakat artık Fagin harbiden kötüleşmiştir. Oliver’ı çıkartırlar, Fagin arkasından ‘geri gel geri gel’! Diye bağırır. Brownlow ve Oliver bir güneşin batışının ışığına doğru temiz bir sayfa açmak için giderler..