Oliver Twist (Charles Dickens) kitap özeti

'Etüt Merkezi' forumunda Burcu tarafından 22 Mart 2014 tarihinde açılan konu


 1. Charles Dickens'ın dünyaca ünlü romanı Oliver Twist bir yetimhanede dünyaya gelen küçük bir çocuğun hayatını anlatıyor.
  Oliver Twist bir yetimhanede dünyaya gelir adı yetimhanenin müdürü tarafından konur. 11 yaşında evlatlık olarak verilir. Evlatlık verildiği kişi cenaze işleriyle uğraşır ve Oliver burada mutlu değildir. Bu nedenle evden kaçar. Bir haftalık yolculuğun ardından Londra'ya gider ama aç ve susuzdur.
  Jack Dawkins ile tanışır ve bu hayatının dönüm noktası olur. Çünkü bir hırsızlık çetesinin içine düşmüştür. Bir gün tatsız bir olay yaşanır ve Oliver yakalanır. Brownlow onu yakalar ama önce hayat hikayesini dinler. Ona yardım etmek ister tabi güvenilir olduğundan emin olduktan sonra. Bunu anlamak için yüksek miktarda bi parayla Oliver'ı kitapçıya gönderir. Oliver yolda kaçırılır ve bir evi soyması için zorlanır.
  Soygun sırasında yaralan Oliver yarı baygın şekilde soymaya girdiği eve sığınır. Ev sahibi Dr. losborn önce Oliver'ın hayat hikayesini dinler ve onun hakkında araştırma yaparak ailesi hakkında bilgi edinir. Araştırmaları sonucunda Oliver'ın asil bir ailenin oğlu olduğunu ve büyük bir mirasın varisi olduğunu öğrenir.
  Oliver artık kötü günleri geride bırakmış ve mutlu bir hayata yelken açmıştır.
    2. bu kitabı okumanızda fayda var derim
   


Similar Threads: Oliver Twist
Forum Başlık Tarih
Etüt Merkezi Oliver Twist Kitap özeti 6 Şubat 2014
Etüt Merkezi Oliver Twist Kitabının Yazarı Kimdir 7 Mayıs 2012
Etüt Merkezi Karısını Şapka Sanan Adam - Oliver Sacks 9 Temmuz 2010