Olgunluk Sınavı Uygulaması Nedir?

'Haberler' forumunda YAREN tarafından 22 Mayıs 2011 tarihinde açılan konu


 1. Olgunluk Sınavı Nedir,
  2011 Olgunluk Sınavı Uygulaması
  [​IMG]
  2011 Ygs deki şifre iddaalarıyla gündemden düşmeyen Ösym şimdide gündeme olgunluk sınavını getirdi.Artık Ygs kalkıyor yerine Olgunluk sınavı geliyor.
  Olgunluk Sınavı Nasıl olacak, Olgunluk Sınavı Uygulaması Hakkında

  YÖK Başkanı Özcan, yaptığı açıklamada : “YGS’yi kaldırıp yerine ‘olgunluk’ sınavını getiriyoruz. Böylece lise bitirme sınavını getirip ortaöğretim başarı puanını da bu sınavın sonucundan alacağız. Bu sınavı MEB yapacak, biz sadece LYS yapacağız. Öğrenciler lise son sınıfta ‘lise bitirme sınavı’na girecekler bu sınav öğrencinin lisede gördüğü derslerle ilgili olacak. Eğer hazırlıklarımızı yapabilirsek bu sınavda açık uçlu soru da sorabiliriz. İşte o zaman öğrencinin lise eğitimini desteklemiş oluruz. Öğrenciler bu sınavı geçmeden üniversiteye gidemeyecekler. Bu sınavı geçen öğrenciler LYS’ye katılıp tercih yapabilecekler. Sınavın bize bir faydası da öğrencinin hangi dersten başarılı olduğunu göreceğiz. O zaman belki LYS’de de öğrenciyi buna göre yönlendireceğiz. Ama tekrar söyleyeyim bundan sonra top MEB’dedir.dedi.

  Olgunluk Sınavı Uygulaması Nedir?

  Olgunluk sınavları Osmanlı döneminde ilk kez Mektebi Sultani’de (Galatasaray Lisesi) 1869′da uygulanmaya başlandı. 1955′te olgunluk sınavı yerine lise bitirme sınavları getirildi. 1974′teyse ÖSYM’nin kurulmasından itibaren kaldırıldı.
  Gerek olgunluk sınavı gerekse lise bitirme sınavları öğrencinin lise eğitimini tamamlayıp tamamlamadığını ölçmeye yarayan sınavlardı. Sonucuna göre lise mezuniyeti belirlenir ve öğrenciler üniversitelere başvurabilirlerdir.