Okumak Ebedi Hedefiniz Olmalı

'Bunları biliyormusunuz' forumunda Aderito tarafından 17 Ara 2012 tarihinde açılan konu

 1. [​IMG]


  Dinleyebilme gibi okumayı da bir alışkanlık haline getirmeliyiz. Hafıza ve akıl çöp sepeti olmadığı gibi, zaman da sınırsız değildir. O sebeple iyi ve seçkin eserleri okumalıyız. Böylece dünya görüşümüz genişleyecek, bilgimiz, sanat zevkimiz artacak, düşünme gücümüz canlı kalacaktır. Okuma, kendimizi ve insanlan tanımamızda en geçerli yoldur. Dilin incelikleri, kelimelerin kudreti, nüansı edebî eserlerde kendini gösterir. Yazmak için de dilin özelliklerini bilmek gerektiğine göre, bol bol okumak en başta gelen çalışmalardan olmalıdır.
  Paul Walery, “Arslan yediği hayvanlardan mürekkeptir. diyor. Arslanı arslan yapan aldığı besinlerdir, Bu sözü edebiyat dünyasının büyük bilim adamı Mehmet Kaplan sık sık kullanır. Okumak, taklitçiliğe götürmez, aksine bir müddet sonra ifadesi ile biçimi ile insan kendi üslubunu bulur. Güzel ormanın bir arslanı olarak kendini gösterir.
  Okumanın yeterince verimli olabilmesi için, okuma tekniğini bilmek gerekir. Okuma hızı, kavrama gücü uygulamalarla artırılmalıdır. Okurken anlamayı engelleyecek fiziksel ortam dışlanmalıdır. Ancak etekle, ilgi ile yaklaşılan bir eser, her ortamda okunabilir.
   
 2. Cevap: Okumak Ebedi Hedefiniz Olmalı

  Okumanın öneminin ülkemizde pek anlaşıldığını sanmıyorum. Büyük çoğunluk sadece "boş vakitlerinde" kitap okuduğundan olsa gerek:f63: