Okullarda e-Kitap uygulaması başlıyor

'Güncel Bilgiler' forumunda okkan tarafından 25 May 2009 tarihinde açılan konu

 1. [​IMG]


  Milli Eğitim Bakanlığı, Ankara’da 3 ilköğretim okulunda, öğrencilerin üretmesini ve teknolojinin yaygınlaşmasını sağlayacak aktif bir sanal eğitimin gelişebilmesi için ‘elektronik kitap’ uygulaması başlattı.
  Böyle bir uygulamanın Türkiye’de de başlatılması için çeşitli yazılım şirketleriyle görüştüklerini bildiren MEB Eğitim Teknolojileri (EĞİTEK) Genel Müdürü Nizami Aktürk, ardından Başkentteki 3 ilköğretim okulunda pilot uygulamaya geçtiklerini söyledi. Bu uygulamaların birbirinden farklı içerikte olduğunu belirten Aktürk, çalışmanın ”classmate bilgisayar” aracılığıyla İskitler Evliya Çelebi İlköğretim Okulu’nda, ”notebook” ile Sincan Plevne İlköğretim Okulu’nda ve ”e-book” ile de Sincan Korkut Ata İlköğretim okullarında yapıldığını ifade etti.
  Elektronik kitabın normal kitap olarak okunduğunu, ”pdf formatı”nda olduğunu belirten Aktürk, gereken yerlere öğrencinin not da alabileceğini söyledi. Aktürk, ayrıca başka yazılım firmalarının da bu uygulama için çalıştığını söyledi.
  Pilot uygulamanın ilköğretim 4 ve 5. sınıflarda yapıldığını anlatan Aktürk, ”İlk üç sınıfta bilgisayarın okula girmesinin pedagojik olarak doğru olmadığını düşünüyoruz” dedi. Eğitimde etkileşimi artırmak için bu uygulamaların önemine dikkat çeken Aktürk, çocukların bundan çok zevk aldığını söyledi. Pilot uygulamanın 1 yıl süreceğini belirten Aktürk, uygulamalardan alınan raporlara göre uzatılabileceğini kaydetti. Aktürk, ”Arada aldığım raporlar çok pozitif. Öğrencilerin bilgi seviyelerinde ciddi manada ilerleme var deniyor” diye konuştu.
  Öğretmenlere konuyla ilgili hizmet içi eğitim verildiğine de değinen Aktürk, öğretmenlerden gelen tepkilerin çok pozitif olduğunu belirtti.
  Elektronik kitap uygulamalarından biri, Sincan Korkut Ata İlköğretim Okulu’nun 5. sınıfındaki 60 öğrenciye pilot olarak uygulanıyor. Ajandaya benzer kılıflar içinde korunan dijital makinede, Milli Eğitim Bakanlığı ders kitaplarının tamamı yüklenmiş olarak bulunuyor. Makine, öğrenciler tarafından eve götürülebiliyor.
  Öğrencilerin dersleri kulaklıkla sesli olarak da dinleyebildiği elektronik kitapta, ders kitabının yanı sıra öğrenci çalışma kitabı ve dersin anlaşılmasını kolaylaştıracak görsel sunular yer alıyor. 1 gigabyte hafızalı kitap, şarj edilerek kullanılabiliyor. İçindeki animasyonlarla öğrencilerin ders konusunu daha iyi anlaması amaçlanırken, ayrıca not alabilecekleri de bir sayfa bulunuyor. Kitap, dokunmatik ekran kalemiyle kullanılıyor.
  Öğrencilere Türkçe sözlük, müzik dinleme imkanı da sunan kitapta ayrıca öğrencilerin beğenisi dikkate alınarak yüklenen Ceza’nın, Barış Manço’nun ve Eurovision şarkılarının videoları da yer alıyor.
  İkinci eğitim-öğretim yılında başlayan uygulama, değerlendirmeler sonucunda ileriki yıllarda da uygulanabilecek.

  Alıntı
   
 2. Cevap: Okullarda e-Kitap uygulaması başlıyor

  Güzel bir gelişme.İlerletirlerse çok güzel olur.