Okul Sıralarında Büyük Tehlike!

'Bunları biliyormusunuz' forumunda Yasemin tarafından 12 Eylül 2013 tarihinde açılan konu


  1. Çocuklarımızın sağlığı biz aileler için çok önemlidir.Okulların açılmasıyla okula gidecek çocuklarımızı bekleyen tehlikelerden biride okul sıralarındaki bulaşıcı hastalık tehliklesiyle karşı karşıya kalabiliyorlar.Okul sıralarında bazı bulaşıcı hastalıkların çocuklarımızın sağlığını tehdit ettiğini söyleniyor.Bu konuyla ilgili uzmanlar ailelerin dikkatli olması uyarısında bulunuyorlar.

    [IMGALT=http://resim.forumdas.net/upl/uploads/okul-siralarindaki-tehlike-18650.jpg]okul-siralarindaki-tehlike-18650[/IMGALT]

    Okul sıralarında özellikle Sarılık, nezle, grip, kızamık, suçiçeği, kabakulak gibi çoğu bulaşıcı hastalıklar okul sıralarında çocuklarımızı bekleyen tehlikelerin en başında geliyor.Uzmanlar Ailelerin bulaşıcı hastalıklar konusunda bilinçli olması gerektiğini belirterek alınabilecek önlemler şöyle:

    Hepatit A, bulaşıcı sarılık olarak bilinen birebir hijyen ile ilgili bir hastalıktır. Sarılık, çocuğun cildinde, gözünün beyazında sarılık olması şeklinde ortaya çıkmaktadır.Üst solunum yolu enfeksiyonunun belirtileriyle kabakulak hastalığının belirtileri genellikle birbirine karıştırılmaktadır. Kabakulak, aşısı olan bir hastalıktır. Bağırsak solucanı yani halk arasında kurt, kıl kurdu, tenya, askaris adları verilen parazitler hijyen veya iyi pişmemiş etten yapılan yiyeceklerden, ağız veya dışkı yoluyla bulaşır.

    Bitlenme, okullarda sık görülen sorunlardan biridir. Bitten korunmak için haftada en az 1-2 gün yıkanması ve saçların kontrol edilmesi gerekmektedir.Okulda öğretmenlerin el temizliğini her fırsatta vurgulaması; çocukların yakın temasının ve ortak eşya kullanmalarının önüne geçmesi önem taşımaktadır.