Okul öncesi eğitimde ücretli öğretmenlik 2011

'Eğitim Merkezi' forumunda ZeuS tarafından 2 Ağustos 2011 tarihinde açılan konu


 1. Okul öncesi eğitimde öğretmen açığı,
  Okul öncesi eğitimde ücretli öğretmenlik


  Okul öncesi eğitimde öğretmen açığı ücretli öğretmenle giderilecek..

  Okul öncesi eğitim öğretmen ihtiyacının atanan öğretmenler yoluyla giderilememesi halinde, okul öncesi çağı çocuklarının gelişim özellikleri dikkate alınarak ücretli öğretmen görevlendirilmesi uygulamasında, Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ekders Saatlerine İlişkin Kararda yer alan kriterlere ek olarak belirlenen öncelikleri içeren 2011/43 sayılı Genelge yayımladı.

  Milli Eğitim Bakanlığı okul öncesi öğretmen açığını ücretli öğretmenle çözecek. Ancak Bakanlıktan illere gönderilen 2011/43 sayılı Genelgede, illerin ücretli öğretmen alırken belirli bir öncelik sıralamasına uyması istendi. Buna göre 1. öncelikli olarak okul öncesi öğretmenliğe kaynak teşkil eden bölüm mezunu olup, yüksek lisans yapanlar, 2. öncelikli olarak ise Okul öncesi Öğretmenliğine kaynak teşkil eden mezunlar KPSS puan sırasına göre atanacaktır. Bakanlığın sıralaması aşağıdaki genelgede yer aldı.

  Meslek Yüksek Okulu Hemşirelik ve Bakım Hizmetler Çocuk Gelişimi Mezunları,Kız Meslek Lisesi Çocuk Gelişimi Mezunları,Çocuk Gelişimi Önlisans Mezunları, Açık öğretim okul öncesi bölümü önlisans mezunları da ücretli okul öncesi öğretmeni olabilecek.

  memurlar