Okul Korkusu Nasıl Yenilir Hakkında Bilgi

'Ansiklopedik Bilgi' forumunda Yasemin tarafından 9 Eyl 2013 tarihinde açılan konu

Konu Durumu:
Özür dileriz,Bu konu cevaplara kapatılmıştır.
  1. [IMGALT=https://forumdas.net/upl/uploads/okul-korkusu-nasil-87695.jpg]okul-korkusu-nasil-87695[/IMGALT]

    Okula yeni başlayacak çocukların okuldan korkmaları oldukça sık rastlanan bir problemdir.Daha önce kreş yada ana okuluna gitmemiş çocuklar okul korkusunu daha fazla yaşamaktadırlar.Özellikle Ailelerinden ilk defa ayrılmalarının verdiği korku ve heyecan çocukları okulun ilk günlerinde Anne ve Babaları büyük ölçüde zorlarlar.

    Çocukta yaşanan okul korkusu doğru davranılmadığında okul fobisi haline dönüşebilir. Bu nedenle ailelerin bu konuda uyanık ve dikkatli olmaları gerekiyor.Peki okul korkusu olan çocuğa nasıl yaklaşılmalı onun bu korkusunu yenmesi için neler yapılmalı bu bilgileri aşağıdaki yazımızda öğrenebilirsiniz.

    Kesinlikle korkutma, tehdit, şiddet, yargılama kullanılmaması gerekmektedir.Çocuk, onu rahatsız eden bir duruma karşı duygusal bir tepki verir.Bunu fark edip, onu anlamaya çalışmak en doğru yaklaşım olacaktır.Çocukla empati kurmak, onu anlamaya çalışmak gerekmektedir.Okul reddine hangi durum ve duygunun neden olduğunu bulup, bu sorunun çözülmesi için çalışılmanız gerekmektedir. Bunun için aile, bir psikiyatri merkezinden yardım almalıdır. Psikiyatrik yaklaşım ve psikoterapi birlikte götürülmelidir.Ailenin, çocuğun okula devamıyla ilgili kararlı olması gereklidir. Fakat çocuğa, bu sorunun tüm aileyi ilgilendirdiği, sadece çocuğun sorunu olmadığını çocuğa hissetmelidirler.
     
Konu Durumu:
Özür dileriz,Bu konu cevaplara kapatılmıştır.