Okul kantinlerinde satılması yasak olan gıdalar 2016

'Sağlık Rehberi' forumunda Eylem tarafından 17 Mayıs 2016 tarihinde açılan konu

 1. Eylem

  Eylem Site Yetkilisi


  Okul kantinlerinde satılması yasak olan gıdalar 2016

  [​IMG]
  Okul kantinlerinde satılan gıdaların iyileştirilmesi konusunda Sağlık ve Milli Eğitim Bakanlıklarının ortak çalışması devam ediyor.

  Daha önce kola ve gazlı içecekler kapsamındaki zararlı içeceklerin kantinlerde satışı yasaklanmıştı. Şimdi ise listeye kek, gofret, şeker ve çikolata gibi ürünler eklendi. Artık çocuklar kantinden alışveriş yaparken daha sağlıklı ürünler tercih edecekler.

  Bundan sonra okul kantininden alınamayacak ürünler arasında;

  -Enerji içecekleri, gazlı içecekler, aromalı içecekler (soğuk çay), kolalı içecekler, aromalı doğal mineralli içecekler.
  -Aromalı şurup, aromalı içecek tozu, aromalı su, meyveli içecek, meyveli içecek tozu, meyveli doğal mineralli içecek, yapay soda, meyveli şurup, sporcu içecekleri, sporcu suları, meyve nektarı, meyve suyu konsantresi.
  -Tüm çikolata türleri ve gofretler.
  -Tüm şeker ve şekerleme türleri (jöle şekerleme, sert şekerlemeler, yumuşak şeker, lolipoplar vb.).
  -Guarana, guarana özü, eklenmiş kafein içeren ürünler.
  -Kremalı, çikolata dolgulu, jöleli kekler ve pastalar (yaş pastalar, ekler, kruvasan, donut, parfe, mozaik pasta, muffin, cupcake vb.).
  -Tatlandırıcı içeren yiyecek ve içecekler.
  -Hindistancevizi sütü ve kreması.

  Bu karardan sonra velilerin yüzü gülerken çocukların ve kantin çalışanlarının ne yazık ki moralleri bozuldu. Çünkü çocukların en çok talep ettiği ürünlerin satışı bu yasakla engellenmiş oldu.

  Peki bu ne kadar etkili olacak orası biraz tartışmalı bir konu. Nedeni ise kantinde aradığını bulamayan çocukların bir şekilde okul çevresindeki market ve bakkallardan istediği ürüne rahatça ulaşacak olması.

  Sağlık bakanlığı kısa sürede bu konuda da etkili bir çalışmaya girecektir diye ümit eden veliler yasaklardan oldukça mutlu.