Okul Çağı Çocukları İçin Beslenme

'Sağlık Rehberi' forumunda EyLüL tarafından 11 Eylül 2012 tarihinde açılan konu


 1. [​IMG]


  Yapılan çalışmalarda, yetersiz ve dengesiz beslenen öğrencilerin dikkat sürelerinin kısaldığı, algılamalarının azaldığı, öğrenmede güçlük ve davranış bozuklukları çektikleri, okulda devamsızlık sürelerinin uzadığı ve okul başarılarının düşük olduğu ortaya konmuştur.Aileler çocuklarının yalnızca okul başarılarıyla değil, onların büyüme ve gelişmelerini izleme ve sağlıklı beslenme davranışları geliştirmeleriyle de yakından ilgilenmeli ve kendi beslenme alışkanlıkları ile örnek olmalıdırlar.

  Çocukların, sağlıklı beslenebilmeleri ve okulda başarılı olmaları için mutlaka kahvaltı yapmaları gerektiği bildirildi.
  Çocuklar ve gençler besin gereksinimlerinin bir kısmını, kolalı içecekler, kurabiye, pasta, ekmek-köfte, hamburger, patates kızartması gibi besin ve içeceklerle gidermeye meyillidirler. Hatta öğrenciler, okul ve okul dışında kolay elde edilebilmesi, fiyatı, görünümü, lezzeti gibi nedenlerle hızlı yemek sistemine (fast-food) yönelebiliyor. Bu durum çocukların ve gençlerin yeterli ve dengeli beslenmeleri önündeki en büyük engeldir.

  Öğrencilerde en sık görülen beslenme sorun kahvaltı yapmamak.Unutulmamalıdır ki anne ve babalar çocukları için en önemli rol modellerdir. Ailenin birlikte yediği yemeklerde anne ve babaların her türlü besini tüketmesi, yemek seçmemesi önemlidir. Evde meyve, sebze, süt ve ürünlerinin tüketimine özen gösterilmelidir. Çocuğa evde hazırlanmış besinler verilmelidir

  Okul kantinlerinde satılan besinlerin hem besin değerleri hem de hijyenik açıdan denetlenmeli. Yiyeceklerin temizlik ve sağlık kurallarına uygun hazırlanması ve servisi büyük önem taşır. Fast food alışkanlık haline getirilmemeli, belki çocuğa başarıların karşılığında bir ödül olarak düşünülmelidirOkul çağı çocuklarının günde en az iki su bardağı süt ya da yoğurt tüketmesi gerektiğine işaret eden Merdol, Bunlar sağlıklı kemik gelişimi için elzem olan kalsiyum yönünden en zengin besinlerdir. Öğrencilerin beslenmesinde en önemli yeri kahvaltı alır. Kahvaltıda alınan protein miktarı ile çocukların okullarındaki başarı durumları arasında yakın ilişki olduğunu gösteren çalışmalar vardır.