Öksürük ve soğuk algınlığı şurupları zararlı mı?

'Sağlık Rehberi' forumunda YAREN tarafından 18 Aralık 2010 tarihinde açılan konu


 1. soğuk algınlığı şurupları,
  öksürük şurubunun zararları


  Kış mevsiminin yoğun şekilde hissedildiği şu günlerde aynı zamanda mikropların da yayılma mevsimi geldi.Bu sebeple çocuğunuz okuldan öksürük veya burun akıntısıyla gelirse şaşırmayın. Peki çocuğunuza hangi ilacı vermelisiniz?

  [​IMG]


  Foxnews’te yayınlanan habere göre yapmanız gereken ilk şey; bütün soğuk algınlığı ve öksürük şuruplarını vermemektir. New York City’deki Lenox Hill Hastanesi Acil Tıp Bölümü’nde görevli tıbbi eğitim direktörü Dr. Tamara R. Kuittinen, bu ilaçların faydasından çok zararı olduğunu söyledi.

  Çocukların kullandığı öksürük ve soğuk algınlığı ilaçlarının içeriğinin yardımcı ve etkili olmadığını, özellikle burun tıkanıklığını gidermediğini belirten Kuittinen çocukların anatomisi farklı olduğundan dolayı risk eşiğinin yüksek olduğunu açıkladı.

  Amerikan Pediatri Akademisi’ne göre de, reçetesiz alınan öksürük ve soğuk algınlığı ilaçlarının hayatı tehdit eden yan etkileri nedeniyle bebeklere ve 2 yaşından küçük çocuklara verilmemesi gerekiyor. Ayrıca çeşitli çalışmalar, öksürük ve soğuk algınlığı ilaçlarının 6 yaşından küçük çocuklarda işe yaramadığını ve ciddi anlamda potansiyel yan etkileri olduğunu gösteriyor.

  Çocukların kullandığı öksürük ve soğuk algınlığı ilaçlarının içerisinde bulunan aktif maddelerden bazıları şunlar:


  Klorfeniramin: Antihistamin grubunda olan bu ilaç, genellikle alerji, saman nezlesi ve soğuk algınlığı nedeniyle oluşan kaşınan ve sulanan gözlerin, hapşırığın ve burun akıntısının tedavisinde kullanılıyor.

  Dekstrometorfan: Soğuk algınlığı ya da gribin yol açtığı öksürüğün tedavisinde kullanılan ve antitusif sınıfında olan ilaç, Amerikan Sağlık Enstitüsü’ne göre sadece öksürüğü hafifletiyor, öksürüğün kaynağını tedavi etmiyor ve iyileşmeyi hızlandırmıyor.

  Asetaminofen: Parasetamol türevi bir analjezik olan bu ilaç ağrı kesici, ateş düşürücü olarak kullanılır. Ayrıca boğaz ağrısının tedavisinde kullanılır.

  Fenilefrin: Soğuk algınlığının, alerjilerin ve saman nezlesinin oluşturduğu burundaki huzursuzluğu hafifletmek için kullanılır. Aynı zamanda sinüs tıkanıklığı ve darlığını hafifletmede kullanılır. Bu ilaç da sadece belirtileri hafifletir, belirtilerin kaynağını tedavi etmez veya iyileşmeyi hızlandırmaz.

  Dr. Kuittinen sadece iki şurubun 6 yaşına kadar olan çocuklara verilmesi gerektiğini söyledi: çocuklar için olan asetaminofen ile ibuprofen. Bu ikisinin uygun şekilde kullanıldığında vücut ağrıları, ateş ve grip belirtileriyle mücadelede yardımcı olduğunu söyleyen Kuittinen, şurup şeklinde asetaminofenin 4 saatte bir, ibuprofenin ise her 6 saatte bir alınması gerektiğini kaydetti.

  Doktor ayrıca uygun dozu ayarlamanız için ilaçların şırıngayla ya da damlalıkla verilmesini önerdi.
  populergazete
   


Similar Threads: Öksürük soğuk
Forum Başlık Tarih
Sağlık Rehberi Öksürük için siyah turp ve bal 17 Mayıs 2016
Sağlık Rehberi Ev Yapımı Öksürük Şurubu Tarifi 15 Ocak 2015
Sağlık Rehberi Öksürük ve bronşit için hatmi kürü 6 Haziran 2014
Sağlık Rehberi Öksürük şurupları neden toplatılıyor 10 Şubat 2013
Sağlık Rehberi Çocuklarda Geçmeyen Öksürük 11 Ekim 2012