Öksürük için siyah turp ve bal

'Sağlık Rehberi' forumunda Eylem tarafından 17 Mayıs 2016 tarihinde açılan konu

 1. Eylem

  Eylem Site Yetkilisi


  Öksürük için siyah turp ve bal

  [​IMG]
  Öksürük insanı yıpratan, yoran ve uzun sürede geçmeyen sinsi bir hastalıktır. Bağışıklık sisteminin zayıflaması, vücudun enfeksiyonlara karşı direncini kaybetmesine ve mevsimsel grip ya da soğuk algınlıklarından korunamamasına neden olur.

  Özellikle kış aylarında korkulu rüya haline gelen öksürükten şikayetçiyseniz sizin için etkisi kanıtlanmış bir tarif önerelim. Bu tarif ile sizi rahatsız eden öksürükten kurtulmanız mümkün.

  İhtiyacımız olan sadece siyah turp ve bal. Bunun haricinde isterseniz karabiber de karışıma eklenebilir. Gelelim öksürüğün en iyi ilacı olarak tabir edilen siyah turp ve bal karışımının hazırlanmasına.

  Öncelikle aldığınız siyah turbu yıkayın ve sap kısmından daire şeklinde kesin ve çıkarın. İçini bir kaşık ya da bıçak yardımıyla oyun. İçini oyduğumuz siyah turbu düz durabilmesi için bir kasenin içine oturtun. Buraya kadar herşey tamam ise ikinci aşamaya geçebiliriz.
  Şimdi içini oyduğunuz siyah turba bal doldurun. Balın miktarı turbun büyüklüğüne göre değişiklik gösterir. Turbun sulanacağını göz önünde bulundurarak koyacağınız balı ayarlayın. Tahmini olarak 2-3 yemek kaşığı bal yeterli olacaktır.

  Turbumuzun başta kestiğimiz sap kısmını kapak gibi kapatın ve yaklaşık olarak 12 saat kadar bekletin. Turp sulanacak ve içine koyduğumuz kaseyi dolduracaktır. Bu suyu isterseniz biraz karabiber ile karıştırarak içebilirsiniz. Balgam söktürücü özelliği de olan bu karışım gerçekten denenmiş ve etkisi kanıtlanmıştır.

  [​IMG]