Öksürük İçin İlaç

'Sağlıklı Yaşam' forumunda Sitem tarafından 22 Aralık 2011 tarihinde açılan konu


 1. Öksürük İlaçı
  Öksürük İlaçları hakında bilgi


  Öksürük İçin İlaç

  Öksürüğü kesmek için kullanılan ilaçların içinde en meşhuru olan kodein (metil morfin), morfinden elde edilen zayıf bir uyuşturucudur. Kodein sülfat veya kodein fosfat seklinde beyaz bir tozdur, bir benzeri olan dionin (etil morfin) ile birlikte birçok öksürük şurubunda veya tabletinde bulunur. Oksuruk refleksini ortadan kaldırdığı gibi, ağrı giderici ve kabız yapıcı etkisi de vardır Çocuklarda konvulsıyonlara sebebiyet verebileceğinden kodeınlı şuruplar (sirop decodeın) veya tabletler ufak çocuklara verilmez.

  Vücut, dengesini bozan etkenlere karşı çeşitli mekanizmaları harekete geçirerek yanıt verir. Öksürük de bunlardan biridir. Ama kendi başına bir rahatsızlık kaynağı olduğundan genellikle ilaçla yatıştınlmaya çalışılır.

  Uzun süre devam eden öksürük amfizem, verem ve akciğer kanseri gibi akciğer hastalıklarının belirtisi olabilir. Bu nedenle öksürüğe yol açan etkenleri ortaya çıkaracak bir hekime başvurmak yerine kendiliğinden ilaç alarak öksürüğü kesmeye çalışmak kötü sonuçlara yol açabilir. Ayrıca öksürüğün solunum yollarını yabancı cisimlerden temizleyen yararlı bir korunma mekanizması olduğu unutulmamalıdır.

  KULLANIM ALANLARI

  Öksürüğün her durumda kesilmemesi gerektiği ve yanlış kullanılan öksürük ilaçlarının organizma için zararlı olabileceği unutulmamalıdır. Öksürük ilaçları genellikle gırtlak ve soluk borusu iltihapları (larenjit ve trakeit) gibi üst solunum yolları enfeksiyonlarındaki örselenmeye bağlı kuru öksürüklerde, hastayı bitkin düşüren gece öksürükleri ve boğmacadaki gibi öksürük krizlerinde kullanılır. Öksürük ve solunum güçlüğü bronş astımının başlıca belirtisidir. Ama astımda öksürük yatıştırıcılar yerine bronş açıcıların kullanılması uygundur.


  alıntı
   


Similar Threads: Öksürük İçin
Forum Başlık Tarih
Sağlıklı Yaşam Kuru Öksürük İçin Şifalı Bitkiler 10 Nisan 2013
Sağlıklı Yaşam Öksürük İçin Bitki formülleri 24 Şubat 2012
Sağlıklı Yaşam Öksürük İçin Ne İyi Gelir 13 Aralık 2011
Sağlıklı Yaşam Öksürük İçin Ne Yapılmalı 13 Aralık 2011
Sağlıklı Yaşam Öksürük İçin Bitkisel öneriler 10 Aralık 2011