Öksürüğe ne iyi gelir bitkisel

'Sağlıklı Yaşam' forumunda Aysell tarafından 27 Ocak 2009 tarihinde açılan konu


 1. Öksürük, solunum yollarını tahriş eden maddelere veya bu bölgeyi etkileyen enfeksiyonlara karşı vücudun verdiği tepkidir. Alerjik reaksiyon veya hastalık durumunda bu bölgede bulunan sinirler beyne sinyal gönderir. Beyinse karın kaslarını ve göğüs bölgesinde bulunan kasları uyararak tahriş edicilerin ciğerlerden gelen güçlü bir havayla vücuttan atılmasını sağlamaya çalışır. Grip gibi enfeksiyonlu hastalıklarda yaşanan öksürük normal ve sağlıklıdır. Ancak nedeni tam olarak bilinmeyen, 1-2 hafta süren öksürük doktor tarafından kontrol edilmelidir.

  Öksürüğe iyi gelenler

  Bal
  Kekik çayı
  Zencefil çayı
  limon
  sarımsak
  zerdeçal
    2. Tuzlu Suyla Gargara: Tuzlu suyla gargara yapmak boğazı yumuşatır, balgamın atılmasına yardımcı olur ve öksürüğü hafifletir ancak ısrarcı olmalı ve her 2 saatte bir düzenli olarak gargara yapmalısınız. 250 ml ılık suya (2 büyük bardak kadar) 1 çay kaşığı tuz ekleyip tuz tamamen eriyinceye kadar karıştırın.

  Tavuk Çorbası: Tavuk çorbası veya tavuk suyuna sebze çorbası grip tedavisinde kullanılan geleneksel bir yemektir ve oldukça etkilidir. Özellikle taze sebzelerle hazırlanan tavuk çorbası vücudun enfeksiyonla mücadelesine destek olan vitamin ve mineraller bakımından zengindir. Aynı zamanda sıcak çorba öksürük nedeniyle tahriş olan boğazı yumuşatır. Çorbanıza pul biber eklerseniz balgam söktürücü etki yaratır.

  Sıcak Duş : Bol buharlı sıcak bir duş almak öksürük için en etkili ve en kolay çözümlerden biridir. Buhar tahriş olan ve sertleşen solunum yollarını yumuşatır, balgamı daha kolay almanızı sağar, sürekli öksürdüğünüz için kasılan ve ağrıyan mide ve boyun kaslarınızı rahatlatır. Buharın güçlü etkisinden yarım tencere suyu kaynattıktan sonra içine 4-5 damla okaliptüs veya nane yağı damlatıp buharının soluyarak da yararlanabilirsiniz.
   


Similar Threads: Öksürüğe gelir
Forum Başlık Tarih
Sağlıklı Yaşam Kuru Öksürüğe Hangi Bitki İyi Gelir 6 Ocak 2013
Sağlıklı Yaşam Öksürüğe Neler İyi Gelir 19 Aralık 2011
Sağlıklı Yaşam Öksürüğe Hangi Bitki İyi Gelir 19 Aralık 2011
Sağlıklı Yaşam Öksürüğe Bitkisel Çözüm Önerileri 8 Nisan 2013
Sağlıklı Yaşam Öksürüğe İyi Gelen Bitkiler 23 Aralık 2011