Öksürüğe Bitkisel Çözüm Önerileri

'Sağlıklı Yaşam' forumunda Yasemin tarafından 8 Nis 2013 tarihinde açılan konu

 1. Öksürüğe Bitkisel Çözüm  Öksürük hava değişiklikleri ve kış aylarının önemli rahatsılıklarından biridir.Hava sıcaklıklarının aşırı derecede azaldığı ve alerjik rahatsızlıkların daha sık görüldüğü dönemlerde öksürük şikayeti artıyor uzmanlar şifalı bitkilerin tüketilmesi ile öksürük rahatsızlığının önlenebileceğini söylüyorlar.Öksürüğün uzun sürmesi durumunda öncelikle doktora başvurmalısınız diyerek sizlere öksürüğe iyi gelecek bir kaç öneride bulunmak istiyorum.

  Öksürük tedavisinde bitki çaylarının faydaları azımsanmıyacak kadar fazladır Elma ve ayvaları kabuklarıyla kaynatıp içerisine bal koyarak içmeniz tavsiye edilir.

  [​IMG]

  İşte öksürüğü tedavi eden şifalı bitkilerden bir kaçı;

  *Bulantı ve kusmalara karşı da yararlı olacaktır.Ayrıca Gelincik çiçeklerinden yapılan şurup, ağrıları dindirici ilaç olarak kullanıldığı gibi, öksürüğe ve öksürük gıcığına da etkilidir.Öksürük tedavisinde Ihlamur çayı, kronik öksürüğü keser. Ter ve balgam söktürücüdür.

  *Ayrıca Öksürük tedavisinde Andız otu kökü ezilip balla karıştırılarak yenilirse; öksürüğü dindirir, balgamı söker.Ardıcın taze meyvelerinin ezilmesi ile elde edilen şurup, öksürüğe çok iyi gelir. Böğürtlen yapraklarının içeriği oluşmadan toplanıp gölgelikte demetler halinde kurutulmasıyla yapılan şurup; kanı temizler, öksürüğe iyi gelir.Ebegümeci göğsü yumuşatır. Öksürük kesici olduğundan, bronşite ve nezleye iyi gelmektedir.

  [​IMG]