Ojeli tırnaklarla abdest alınabilir mi?

'Sorun Cevaplayalım' forumunda HazaN tarafından 10 Ağustos 2011 tarihinde açılan konu


  1. Abdestin geçerli olması için farzlarının yerine getirilmiş olması yanında, kullanılan suyun temiz ve temizleyici olması, abdest anında abdesti bozan bir durumun zuhur etmemesi, yıkanması gereken uzuvlarda hiçbir kuru yerin kalmaması gerekir. Abdest uzuvlarında suyun deriye değmesini önleyici bir madde varsa, bu madde imkan ölçüsünde yani gayretle temizlenmesi gerekir. Temizlemede zorluk varsa bunların bulunması abdeste zarar vermez. Boyacının, marangozun, ekmekçinin ellerinde ve kollarında kalan boya ve hamurlar buna örnektir. Ayrıca bir uzvu yıkamak sağlık açısından tehlike arz ediyorsa, o uzuv meshedilir. Eğer meshetmek de sakıncalı ise o zaman o uzuv atlanır.

    Elleri süslemek için tırnaklara sürülen oje bir keyfiyettir. Yani bir zaruret hali değildir. Ayrıca temizlemede de bir zorluk yoktur. Durum böyle olunca tırnaklara suyun değmesini önleyen ojenin temizlenmesi gerekmektedir.
       2. Bilindiği gibi abdestte esas olan suyun deriye ve tırnağa temasıdır. Bu temasa mani olan herşey abdeste elbette manidir. Oje de suyun tırnak ile temasını engellediği için abdeste manidir.