Oğuz Atay Hayatı

'Biyografi' forumunda Masal tarafından 7 Ağu 2012 tarihinde açılan konu

 1. Oğuz Atay Kimdir


  Oğuz Atay Biyografisi


  Romancı, öykü ve oyun yazarı.

  [​IMG]

  12 Ekim 1934te Kastamonu İneboluda doğdu. 5 yaşındayken ailesiyle birlikte Ankaraya gelen Atay, Ankara Maarif Kolejine, ardından da İTÜ İnşaat Fakültesine girdi. 1957 yılında üniversiteyi bitirdikten sonra inşaat branşında akademisyenlik yapmaya başladı. İstanbul Devlet Mühendislik ve Mimarlık Akademisinde çalıştı.

  1975te doçentliğe yükseldi. Topografya adlı bir de mesleki kitap yazdı. Öykü ve yazıları 1971den sonra Yeni Dergi ve Soyutta yayınlandı. Beyninde çıkan bir tümör nedeniyle, bir süre Londrada tedavi gördü ama sağlığına kavuşamadı. İlk romanı "Tutunamayanlar"da küçük burjuva dünyasına ironiyle yaklaştı. Kitapta olaylar, küçük burjuva dünyasının değerlerinden ölümüne nefret eden bir gencin, kendisini öldürmesiyle noktalanır.

  Bu eserinde yenilikçi ve çağdaş Batı romanının bazı tekniklerinden ustaca yararlandı. İç konuşma, bilinç akışı, düşler ve değişik söylemlerden oluşan metinler düzleminde karmaşık bir gerçeklik kurdu. Romanın içinde dağılmış ayrıntı, gözlem ve çağrışımlar, bütüne egemen olan bilinçli bir kurgunun öğeleridir. Öykü kitabı "Korkuyu Beklerken"de de psikolojik çözümlemelere ağırlık verdi.

  ESERLERİ

  ROMAN:
  Tutunamayanlar (1971-1972de iki cilt, yeni basımı tek cilt 1984)

  Tehlikeli Oyunlar (1973)

  Bir Bilim Adamının Romanı (1975)

  Eylembilim (1998, tamamlanmamış roman)

  ÖYKÜ:
  Korkuyu Beklerken (1975)

  OYUN:
  Oyunlarla Yaşayanlar (1985)