öğretmenlik mesleğinin önemi

'Etüt Merkezi' forumunda HazaN tarafından 17 Kasım 2011 tarihinde açılan konu


 1. Dünya üzerinde geçmişten bu güne var olan mesleklerin içerisinde en kutsal ve insanlık için hayatı önem taşıyan meslek hiç şüphesizdir ki öğretmenlik mesleğidir.
  Bir milletin varlığını devam ettirebilmesi,ayakta durabilmesi,güçlü ve müreffeh bir şekilde geleceğini garanti altına alabilmesi için kendilerini yetiştirecek ,hayata hazırlayacak eğitimcilere ve öğretmenlere önem vermeli ve onların değerini iyi anlamalıdırlar.
  Çünkü;Atatürk’ün işaret ettiği gibi ”Eğiticiden ,öğretmenden, yoksun bir millet henüz millet namını almak yeteneğine kavuşmamıştır” Bu demektir ki; öğretmene değer vermeyen,ona itibar etmeyen,öğretmenin önemini kavrayamayan bir toplum ve bir millet geleceğini onarılması zor ve imkansız sıkıntılara sokmakta ve hüsrana uğratmaktadır. Çünkü: öğretmen kendisine emanet edilen çocukları ve gençleri her türlü fedakarlıklara katlanarak aklın ve bilimin ışığında yetiştirmeye ve hayata hazırlamaya,onları ahlaklı, karakterli,kişilikli, vatanını ve milletini seven,hür ve bilimsel düşünme gücüne sahip birer fert olarak topluma kazandırmaya çalışmakta ve gayret göstermektedir.
  “Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum.” diyen Hz. Ali’nin bu sözünü ne kadar dikkate alıyor ve ne kadar itibar gösteriyoruz? Öğretmenlik mesleğini sıradan bir meslek gibi gören ,onu çocuğunun bir rehberi,bir eğiticisi ve bir uzmanı gibi değil de çocuğunun dadısı gibi gören bir zihniyetin ne kadar yanılgı içine düştüğünü ,ne kadar vahim bir durum sergilediğini bu mesleğin kıymetini bilenler üzüntü ile izlemektedirler.
  Baş öğretmen Mustafa Kemal Atatürk’ün “İnsanlık toplumunun en fedakar,en saygıdeğer unsurları hiç şüphesiz öğretmenlerdir” Sözü öğretmenin ve öğretmenlik mesleğinin önemini açıklayan en değerli sözdür.
    2. Öğretmenler, gerekli bilginin kazanılmasını kolaylaştıran, gerekli ortamları hazırlayan Milletlerin ruh ve karakterini şekillendirmede etkin rol oynayan önemli kişidir.Okul ve öğretmenler olmasaydı eğitimden yoksun cahil ve geri kalmış bir toplum olurduk.