Öğretmenlere 3 bin liraya yüksek lisans diploması

'Etüt Merkezi' forumunda ZeuS tarafından 14 Aralık 2011 tarihinde açılan konu


 1. öğretmenlere yüksek lisans diploması
  Öğretmenlere 3 bin liraya yüksek lisans diploması


  İstanbuldaki öğretmenler için Gaziantepteki Gazikent Üniversitesi ile anlaşma yapıldı.
  İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğünün Gazikent Üniversitesi ile yaptığı anlaşmanın sonucu İstanbuldaki öğretmenler 3 bin liraya ALESe girmeden öğretmen yüksek lisans diploması alabilecek.
  Sözkonusu anlaşma ile 1000 öğretmen ücreti mukabili yüksek lisans diploması sahibi olacak.

  Anlaşmaya göre öğretmenlere eğitim yönetimi ve denetimi, İnsan kaynakları yönetimi, işletme, halkla ilişkiler alanlarında, 3000 TL karşılığında yüksek lisans diploması verilecek. Tezsiz olacak yüksek lisans programı, öğretmenler dışındaki adaylar için ise 8 bin TL..

  Söz konusu yönetmelik değişikliği üzerine İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü, öğretmenleri için ilginç bir protokol imzaladı. Protokol ile bütün akademik kurallar da altüst edildi. Yüksek lisans diplomasını İstanbuldaki eğitimleri sayesinde öğretmenler Gaziantepten alacak. Yüksek lisans için 1000 kişilik kontenjan ayrıldı. Normalde yüksek lisans programları 20-30 kişilik kontenjanlarla açılırken, üniversitenin 1000 kişilik kontenjan açması da tartışma yarattı.

  Programa katılacak öğretmenler de diğer öğrenciler gibi 8000 TL değil anlaşma gereği uygulanacak indirim ile 3000 TL ödeyecek. Üniversite, bu ücreti, kredi kartına 12 taksitle ödeme olanağı da sundu. Kredi kartına taksit imkanı, yüksek lisans çağrı kağıdında duyuruldu. Üniversitelerin yüksek lisans doktora bölümlerine girişlerinde şart olan ALES (Akademik Lisansüstü Eğitim Sınavı) şartı da, bu yüksek lisans programında bir kenara atıldı. ALES puanı için 55 sınırı belirlense de, ALES puanı olmayanların da başvurabileceği ifade edildi.
  (Vatan)