öğretmenler günü anlamı

'Önemli Gün ve Haftalar' forumunda ZeuS tarafından 22 Kas 2011 tarihinde açılan konu

 1. öğretmenler gününün anlam ve önemi,
  24 kasım öğretmenler günü anlamı

  Bir milletin milli, ahlaki ve kültürel yönden güçlü ve kalkınmış olması öğretmenlerinin üstün çalışmalarına bağlıdır. Milli birlik ve beraberliğimizin teminatı öğretmenlerdir.
  24 Kasım tarihi Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürkün Millet Mektepleri Başöğretmenliğini kabul ettikleri tarihtir. Bu bakımdan 24 Kasım Öğretmenler günü Atatürkün doğumunun 100. yıldönümü olan 1981 yılından beri kutlanmaktadır.Öğretmenler Gününde öğretmenin toplum içindeki yeri ve değeri belirtilir.

  Öğretmenler Gününde eğitime, öğretime hizmet etmiş, saygınlık kazanmış öğretmenler anılır. Gençlerin yetişmesindeki katkıları anlatılır.
  Öğretmen özverili, çevreye güven ve inanç veren, içi insan sevgisiyle dolu bir kişidir. Atatürk; "Öğretmenler, yeni nesil sizin eseriniz olacaktır." demekle öğretmene yüklediği sorumluluğu ve değeri anlatmıştır.

  [​IMG]

  Öğretmenler sevgi dağıtır. İçimizi aydınlatır. Bizi doğruya yöneltir. Bilgili kişiler olmamız için çaba gösterir. Dünyayı tanıtır. Öğretmen her alanda yeniliği, yenileşmeyi savunur. Gerçekleri anlatır. Beceri ve yeteneklerimizin gelişmesine yardımcı olur. Kısaca analar doğurur, öğretmenler yetiştirir.

  Tüm saygıdeğer öğretmenlerin Öğretmenler Günü kutlu olsun!..

  [​IMG]