Öğretmene Neden Saygı Duyulur

'Sorun Cevaplayalım' forumunda Belinay tarafından 2 Kas 2012 tarihinde açılan konu

 1. Öğretmene Neden Saygı Duyulur


  Bize anne ve babamızdan sonra en çok emeği geçen öğretmenimizdir. İlkokula başladığımız ilk günden itibaren bize yol gösteren, bizi eğitip okutan öğretmenimizdir.

  Bir toplumun yükselmesi, ileriye gitmesinde en önemli unsur “insan unsurudur. Bu unsur eğitilmiş, bilgili ve beceri sahibi olmalıdır. Bir ülkedeki tabiî kaynakların hiçbiri eğitilmiş insan unsuru kadar önemli değildir. Japonya bunun en güzel örneğidir. Yeterli tabiî kaynakları olmayan Japonya bugün dünyanın gelişmiş ülkelerinden biri haline çalışkan, becerikli, birbirine saygılı, birbirini seven, hoşgörülü ve milletini ve memleketini seven insanları sayesinde gelmiştir. Türk Milleti olarak bizim de uzman kadrolara ve ekip çalışmalarına ihtiyacımız vardır.

  Türkiyenin önemli veya önemsiz birçok sıkıntıları vardır. Bu meselelerin hepsi zaman içinde çözülecek cinstendir. Ülkemizin gelecek günleri, şüphe yok ki, bugünden daha iyi olacaktır. Gelecek nesillerimizin çok iyi yetiştirilmesi gereklidir.

  Öğretmenlik mesleği diğer bütün mesleklerin üstünde, bu mesleklerin yapıcısı, temel taşı ve nesilleri eğiten tarihin en önemli mesleğidir.

  Tarihin her döneminde öğretmen daima veren eldir. Nesillerin yetişmesinde sadece öğretmenlerin alın teri ve emeği vardır. Bilgi kitaplardan edinilebilir, fakat bilgiye karşı sevgi ancak şahsî temas ile geçer. Toplumda hiçbir fert öğretmen kadar baş tacı edilmeye lâyık değildir.Kalkınmış, gelişmiş, çağdaş uygarlık seviyesine ulaşmış güçlü bir lider Türkiyenin gururu haklı olarak herkesten önce öğretmenlere ait olacaktır.Okulda annem, babam, rehberimdir o benim, şefkat dolu kalbiyle her şeydir öğretmenim.

  Bu yüzden öğretmene duyulan sevgi ve saygı sonsuzdur. Öyle de olmalıdır, olacaktır.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 17 Tem 2014