Öğretmene Doğum Parası

'Etüt Merkezi' forumunda Aysell tarafından 19 Haziran 2012 tarihinde açılan konu


  1. Doğum Parası Nasıl Alınır

    Öğretmenler için Doğum Parası

    Doğum parası Analık İş görmezlik ödeneğidir. 8 + 8 hafta. Doğumdan önce 8 doğumdan sonra 8 hafta için ödeme yapılır. toplam 16 haftalık bir işgörmezlik ödeneğidir. Devlet dairesinde veya özel sektörde çalışıp doğum yapan kadının doğum parası alması için sigortalı kadının, doğumdan önceki bir yıl içinde en az 90 gün Analık Sigortası primi ödenmiş olması gereklidir. Doğum için işten ayrılacağınızı belirten raporu alıp doğumdan önce 8 hafta doğumdan sonra 8 hafta olarak iş yerine bildirmelisiniz. Bu raporu alıp doğum dolayısıyla istirahatli görülmezseniz doğum parası alamazsınız.

    Vizite kağıdı, doğum raporu, sağlık karnesi ve kimlik cüzdanı ile SGK ya başvurduğunuzda doğum parası alınabilmektedir. Parayı belli aralıklarla gidip alabileceğinz gibi doğum sonrası işlemler tamamlandıktan sonra toplu olarak da alabilirsiniz.
       2. Yazınıza istirmaden bu cevabı yazmaktayım. Bende günler öncesinde bu konuyla ilgili internette sürekli başlıklar aramaktaydım sağolsunlar bir site bu konuya baya iyi deyinmiş ve doğum parası nasıl alınır ayrıntılı şekilde anlatmış. Düşünüyorumki benim gibi birçok arkadaş bu konuyu arayacak sizde doğum parasını nasıl alacağınızı öğrenmek istiyorsanız şu siteye bakabilirsiniz.