öğretmen ne demektir

'Sorun Cevaplayalım' forumunda EyLüL tarafından 10 Kasım 2012 tarihinde açılan konu


 1. öğretmen ne demektir


  ÖĞRETMEN

  Öğretmen, genç bireylerin hayata hazırlanması ve başarılı olmasında en önemli faktördür. Eğitimin temel öğesi ve vazgeçilmez unsurudur. Bu nedenle öğretmenlik çok özel ve farklı bir meslektir. Öğretmen, sürekli kendini geliştiren, çevresini inceleyen, kendi gelişimi ve öğrencileri için gerekli bilgi kazanımlarını arttırmak için çevre olanaklarını en iyi şekilde kullanan kişidir. Öğretmen, birçok atasözünde olduğu gibi öğrencilerin eğitimi ve öğretiminde en etkin kişidir.
  Toplumumuzda öğretmenlik genelde herkes tarafından bir meslek olarak kabul edilir.

  İyi eğitilmiş bireyler yetiştirebilmek, bilgi toplumu olabilmek için hayatın bütün evrelerinde temel şart olarak bireylere sorgulamanın öğretilmesi gerekir. Eğer bireye sorgulama yeteneği kazandırılabilirse; Neden? Niçin? Nasıl? Niye? Soruları bireyin hayatı algılaması ve kendine yaşantısı oluşturmasında yardımcı olacaktır.

  Zira sorgulayabildiği ölçüde öğrenecektir.
  Çağdaş bir öğretmen, öğretmen rolü dışında, öğrencilerinin performansını(özel yeteneklerini) açığa çıkaran, öğrenme sitilini belirleyen, öğrencilerini eleştirel düşünmeye yönlendiren, onların yaratıcı düşünceleri için fırsatlar tanıyan, bireysel farklılıkları dikkate alan, öğrenmeyi öğreten, öğrencileriyle ve velileriyle iyi ilişkiler geliştirebilen, bilgilerini sürekli güncelleyebilen, topluma yön gösteren, yeterli alan ve mesleki bilgiye sahip, öğretmenlik misyonu ve vizyonunu en üst düzeyde tutabilen kişidir.
   


Similar Threads: öğretmen demektir
Forum Başlık Tarih
Sorun Cevaplayalım Ögretmenlerle İlgİlİ en gÜzel yazi 19 Kasım 2012
Sorun Cevaplayalım öğretmenlerin önemi ile ilgili kompozisyon 17 Kasım 2012
Sorun Cevaplayalım öğretmenim şiiri sözleri 9 Kasım 2012
Sorun Cevaplayalım Öğretmen mesleğinin önemi nedir? 14 Ekim 2012
Sorun Cevaplayalım öğretmen atamaları 13 Temmuz 2012