Öğrencilerde karne sendromu

'Etüt Merkezi' forumunda ZeuS tarafından 18 Ocak 2012 tarihinde açılan konu


 1. [​IMG]  Öğrencilerde karne sendromuna dikkat
  Çocuklarınıza Karne Sendromu Yaşatmayın
  Karne dönemi başladı.2012 eğitim ve öğretim döneminin ilk yarısı bitmek üzere.Dolayısıyla hem anne babalara hem de öğrencilere şimdiden gerilim yaşatıyor.Birçok aile çocuklarına zayıf notlarından dolayı şiddet uyguluyor, onları cezalandırıyor. Karnesinde zayıf olan öğrencilerse bu durum karşısında aslında kimsenin ciddiye almadığı kadar ciddi şekilde karne sendromu yaşıyor.

  Karne sendromu nedir?
  Karne sendromu, öğrencilerin başarısız olduğu dersler karşısında ailenin vereceği tepkilerden korkması ve psikolojik olarak etkilenmesi anlamında geliyor. Bu dönemde öğrenci yaşadığı şaşkınlık, korku ve endişe nedeniyle depresif davranışlar sergileyebiliyor, aileden ve okuldan uzaklaşabiliyor. Ailenin zayıf bir karne karşında göstereceği tutumun, öğrencinin tüm eğitim hayatında önemli rol oynar.

  Karne döneminde ailelerin yapması gerekenler;
  Karne dönemleri pek çok aile için stres kaynağı olabilmekte. Karnenin, bir sonuç gibi görünse de aslında sürecin bir parçası olduğunu baştan kabul etmek lazım. Ailesinin tepkisinden korkan pek çok çocuk notlarını saklayabilmek için değişik yöntemlere başvurabiliyor, bu tarz olaylarla sık sık karşılaşabiliyoruz. Kısaca çocuğunuzun notlarını sizden saklamaması için onlarla açık, iletişime dayalı bir ilişki kurmanız şart. Eğer okul sürecinin başından itibaren çocuğunuzla güven ve saygıya dayalı bir ilişki geliştirirseniz, karne notlarını bir ara değerlendirme olarak görürseniz, ortaya çıkabilecek sorunları birlikte aşabileceğinizi hissettirebilirseniz, karne notlarının hayatın sonu gibi algılanmamasını sağlayabilirsiniz.
  - Başarısızlığının alt sebeplerini inceleyin, okuldaki rehber öğretmenle ya da bir uzmanla çeşitli metotlar geliştirerek öğrencinin başarı düzeyini artırmaya odaklanın.

  - Çocuğunuzu dinleyin, ona birey olarak davranın ve yaşadığı sorunları küçümsemeyin.

  -Karnesini başka çocukların notları ile kıyaslamayın. Bu durum çocuğu rencide ederek, aileden ve okuldan uzaklaşmasına yol açar.

  - Baskıcı davranışlar sergilemeyin. Bu durum çocuğun derslerindeki başarıyı artırmaz, aksine depresyona girmesine sebep olur.

  - Öğrencinin yeteneklerini keşfedin ve onu bu yetenekler doğrultusunda yönlendirin.

  - Çocuğunuzu eleştirirken yapıcı olmaya çalışın fakat kötü olan dersleri için de motive edici aktiviteler geliştirin.

  - Başarısızlığını yüzüne vurmak yerine ona inandığınızı gösterin ve onu başarılı olacağına ikna edin.

  - Başarılı karne getiren öğrenciyi ödüllendirirken abartmayın. Çocuğun büyük hediyeler için değil, geleceği için çalışmasını sağlayın. Ayrıca hediyelerinizi okul başarısına katkı sağlayacak objelerden seçmeye özen gösterin.


  Uzman Psikolog Dilek Kırcıoğlu ​