oğlum oyun oynamıyor neden ?

'Sorun Cevaplayalım' forumunda EyLüL tarafından 26 Kas 2012 tarihinde açılan konu

 1. 27 aylık erkek çocuğumuz yaşıtları gibi kendi başına oyun oynamıyor, genelde resimlere bakmak ve yapboz gibi oyuncaklarla oynuyor, arabalarla veya diğer çocuklarla beraber oturup oyun oynamıyor. bu aralar çizgi film takıntısı başladı. televizyonu kapttıgımızda bize küsüyor ve kendi başına konuşmadan oturuyor bu durumlar anormalmidir konu ile ilgili yardımcı olurmusunuz.

  saygılar,

  Cevap: oğlum oyun oynamıyor neden ?

  Oyun oynamasına fırsat tanınmayan çocuklar, biriken enerjiyi harcayamadıkları için depresyona girebiliyor. Sorumluluk almayı, işbirliğini ve diğer insanlara saygılı olmayı oyunla öğrenen çocuklar, girişimci olma, tehlikeyi göze alma, karar verme ve problem çözme yeteneğini de oyunla geliştiriyor. Bunların yanı sıra, özgüven gelişimi, duygusal ve sosyal ihtiyaçlarını karşılamada kendine yetebilme gibi nitelikler de kazanıyor. Yaşlarına uygun oyunlara yönlendirilen çocuklar, toplum içindeki sosyal rolünün ve kendini diğer bireylerden ayıran özelliklerin farkına varıyor. Oyun sırasında kendisini ve çevresiyle ilgili bilgileri ifade etme imkanı buluyor.

  Çocuğunuzun kendi başına oyun oynuyabilmesi için ona gerekli ortamı sizin hazırlamanız gereklidir ve ona nasıl kendi başına oyun oynuyabileceğini ve eğlenebileceğini öğretmelisiniz..
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 7 Şub 2017