Öğle Namazında İlk Sünnetin Kılınışı Nasıldır?

'Dini Bilgiler' forumunda Yasemin tarafından 2 Eylül 2013 tarihinde açılan konu


 1. Öğle Namazı 10 rekattır 4 ilk sünnet,4 Farz 2 rekat son sünnet olarak kılınır.Öğle namazının ilk sünnetinin kılınışı aşağıdaki gibidir.

  Öncelikle Niyet edilir.Niyet ettim Allah rızası için bugünkü öğle namazının ilk sünnetini kılmaya denir.Daha sonra; Tekbir getirerek Allahu Ekber diyerek namaza başlarız.

  [IMGALT=http://resim.forumdas.net/upl/uploads/oglenamazisunneti-72091.jpg]oglenamazisunneti-72091[/IMGALT]

  Erkekler: eller, avuç içleri kıbleye bakacak şekilde,baş parmaklar kulak memesine değdirilerek tekbir alırlar.Kadınlar: elleri göğüsleri hizasında kıbleye bakar şekilde tekbir alırlar.Eller bağlandıktan sonra "Sübhaneke"yi okuruz. Sonra

  Euzü Besmele çekip:

  Eûzubillahimineşşeytanirracim,Bismillahirrahmanirrahim Fatiha Suresini okuruz ve Amin deriz.Ardından namaz surelerinden birini okuyup; sonra,Allahu Ekber diyerek rükua gideriz.Rükûda üç defa Sübhâne Râbbiye'l-Azim dedikten sonra doğruluruz.Doğrulurken,Semi Allahü li-men hamideh deriz.

  Tam doğrulunca da Rabbenâ leke'l hamd dedikten sonra,Allahu Ekber deyip secdeye gideriz.Secdede üç defa :
  Sübhâne rabbiyel-a 'la deriz.Allahu Ekber diyerek otururuz.Tekrar,Allahu Ekber deyip secdeye gideriz.Secdede üç defa,Sübhâne rabbiyel-a 'la deriz.Secdeden Allahu Ekber deyip ayağa kalkarız, böylece ikinci rekat başlamış olur.

  Ayağa kalkınca elleri bağlayıp Besmele çekeriz:Bismillahirrahmanirrahim Fatiha Suresi okur ve Amin" deriz ardından da namaz surelerinden birini okuruz. Sonra Allahu Ekber diyerek rükûa gideriz.Rükuda üç defa,Sübhane rabbiyel azim dedikten sonra doğruluruz.Doğrulurken Semi Allahü li-men hamideh deriz.Tam doğrulduktan sonra Rabbenâ leke'l hamd diyerek,Allahu Ekber deyip secdeye gideriz.

  Secdede üç defa Sübhâne rabbiyel-a 'la deriz.Allahu Ekber diyerek otururuz.Tekrar.Allahu Ekber deyip secdeye gideriz.Secdede üç defa,Sübhâne rabbiyel-a 'la deriz.Allahu Ekber " deyip:Tahiyyat otururuz. Oturduktan sonra

  Ettehiyyâtü , duasını okuruz.Allahu Ekber deyip ayağa kalkarız. Böylece üçüncü rekat başlamış olur.Elleri tekrar bağlayıp besmele çekerek "Bismillahirrahmanirrahim Fatiha Suresi okuruz ve amin deriz. Ardından da namaz surelerinden birini okuruz.Allahu Ekber" diyerek rükûa gideriz.Rükûda üç defa,Sübhâne Râbbiye'l-Azim " dedikten sonra doğruluruz.Doğrulurken Semi Allahü li-men hamideh deriz.Tam doğrulunca da Rabbenâ leke'l hamd dedikten sonra Allahu Ekber deyip secdeye gideriz.Secdede üç defa :Sübhâne rabbiyel-a 'lâ deriz.Allahu Ekber " diyerek otururuz.Tekrar. Allahu Ekber deyip secdeye gideriz.Secdede üç defa Sübhâne rabbiyel-a 'lâ deriz.

  Secdeden Allahu Ekber deyip ayağa kalkarız, böylece dördüncü rekat başlamış olur.Ayağa kalkınca elleri bağlayıp Besmele çekeriz: Bismillahirrahmanirrahim Fatiha Suresi okuruz ve amin deriz.Ardından da namaz surelerinden birini okuruz.sonra da Allahu Ekber" diyerek rükûa gideriz.Rükuda üç defa Sübhane rabbiyel azim dedikten sonra doğruluruz.Doğrulurken Semi Allahü li-men hamideh deriz.Tam doğrulunca da Rabbenâ leke'l hamd diyerek ... Allahu Ekber deyip secdeye gideriz,Secdede üç defa :Sübhâne rabbiyel-a 'lâ " deriz.Allahu Ekber diyerek otururuz.Tekrar. Allahu Ekber deyip secdeye gideriz.Secdede üç defa :Sübhâne rabbiyel-a 'la deriz.Allahu Ekber deyip:Tahiyyata otururuz. Oturduktan sonra,Ettehiyyâtü , Allâhümme salli , Allâhümme,Bârik ve Rabbenâ dualarını okuruz.

  Dualar bitince yüzümüzü önce sağ tarafa çevirerek Es selâmu aleyküm ve rahmet'ullah " diyerek selam veririz. Sonra sola çevirip yine Es selâmu aleyküm ve rahmet'ullah diyerek selam veririz.Böylece öğle namazının dört rekatlık sünneti sona ermiş olur.