Öfkeyi Kontrol Etmenin Yolları

'Sağlık Rehberi' forumunda Yasemin tarafından 7 Kas 2013 tarihinde açılan konu

  1. Öfkenizi kontrol edebiliyormusunuz çok sinirlendiğiniz yada kızdığınız bir durum karşısınd atepkiniz nasıl oluyor hemen parlıyor öfkenizi dışarımı yansıtıyorsunuz böylebir durumla karşı karşıya kalmamak için mutlaka öfkenizi kontrol etmeyi öğrenmelisiniz.Öfkeyi doğru biçimde ifade etme becerisine öfke kontrolü denmektedir.Öfke yaşamımızın bir parçasıdır. Öfkeyi hayatımızdan tamamen söküp atamayız. Burada önemli olan şey öfkemizi kontrol altına almak ve öfkemizi yönlendirebilmemizdir.

    [IMGALT=https://forumdas.net/upl/uploads/ofkenizi-nasil-kontrol-edceksiniz-25888.jpg]ofkenizi-nasil-kontrol-edceksiniz-25888[/IMGALT]

    Öfkenin bir şeyleri düzeltmeyeceğini ve kendinizi daha iyi hissettirmeyeceğini hatırlatmak gerekiyor. Eğer siz ve eşiniz bazı şeyleri günün aynı saatinde konuşuyorsanız ve bu hep tartışma ile sonuçlanıyorsa, konuşma saatinizi değiştirin.Sorunun çözümü için bir plan yapın. Sorun çözülmese de sabırlı olmayı öğreneceksiniz.Aklınıza ilk gelen şeyi söylemeyin, sakin olun ve diğer kişinin söylediklerini dikkatlice dinleyin. Hemen savunmaya geçmeyin, misilleme yapmayın.

    Öfke duygusunu kendimize ve çevremize zarar vermeyecek şekilde kontrol edebilmek için pek çok yöntem bulunmaktadır.

    Önce şunu denemelisiniz:Derin nefes alın ve kendinizi çok rahat hissettiğiniz bir ortamda hayal edin bu oldukça etkili bir yöntemdir yararını göreceksiniz.