Öfke Kontrolü Nasıl Yapılır?

'Sağlık Rehberi' forumunda Yasemin tarafından 7 Kasım 2013 tarihinde açılan konu


 1. Öfke sadece insanlarda varolan bir duygu değildir.Hemen hemen her canlı organizmanın tehdit karşısında olaylara gösterdiği doğal bir tepki halidir.Öfke, insan hayatında yaşanılan diğer tüm duygular gibi normal bir duygudur.Öfke, kişinin herhangi bir tehdit karşında gösterdiği doğal bir tepkidir.

  [IMGALT=http://resim.forumdas.net/upl/uploads/ofke-kontrolu-nasil-olur-78645.jpg]ofke-kontrolu-nasil-olur-78645[/IMGALT]

  Öfkelenen kişinin öfkelendiği zaman, nefes alıp vermesi sıklaşmaktadır.Ayrıca stres ve gerginlik baş gösterir, enerjiyi arttıran adrenalin salgısı başlar, kalp atışları hızlanır kısacası öfkeli kişi davranışlarını kontrol etmekte zorlanır.

  Öfkenin inkar edilmesi ya da bastırılması kişi için hiç sağlıklı olmaz. Çünkü öfkenin kişiyi uyarıcı, koruyucu veya harekete geçirici özellikleri vardır. Öncelikle kabul etmeliyizki öfke bir problem çözme aracı, intikam alma yolu, haklı çıkma gerekçesi, başkalarını kontrol etme aracı, başkalarını suçlama unsuru, bir suç işleme nedeni değildir.Öfkesini kontrol etmek isteyen kişi sinirlendiğinde tepki vermeden önce olayı hızlı bir şekilde değerlendirebilir. Ve bulunduğu ortamdan uzaklaşarak olayın büyümesini engelleyebilir.

  Kişi olayları aslında olduğu gibi göremiyor, abartıyor ya da aşırı genelliyor olabilir. Bu çarpıtmayı fark ederek hadiseye daha net bakabilir ve ön yargısız değerlendirme yapabilir.

  Aynı zamanda yaşanılan tüm olumsuz olaylar karşısında duygu ve isteklerini zamanında dile getirmelidir. Bu sayede bilinçaltında yatan olumsuz duygularında öfke patlamalarına yol açmasını engellemiş olur. Nefes terapileri yapabilir, içinizden belli bir süre sayarak kendinizi kontrol altında tutabilirsiniz.

  Eğer öfkenize tam anlamıyla hakim olamıyorsanız yardım almak için bir uzmana danışmalısınız.
  Ayrıca nefes alıp verme terapileir yapmayı deneyin.Nefesini tutup içinizden bir süre sayabilir ve kendini kontrol etmeye çalışabilirsiniz.