öfke ile kalkan zarar ile oturur kısa hikaye örnekleri

'Ansiklopedik Bilgi' forumunda Demet tarafından 8 Temmuz 2014 tarihinde açılan konu


 1. öfke ile kalkan zarar ile oturur kısa hikaye örnekleri

  Bir zamanlar çok çabuk öfkelenen ve bu yüzden hiç arkadaş edinemeyen küçük bir oğlan varmış. Babası ona bir kese dolusu çivi vermiş ve her öfkelendiğinde,bahçe kapısına bir çivi çakması gerektiğini söylemiş.
  Oğlan daha ilk gün kapıya 37 çivi çakmış.İlerleyen haftalarda öfkesini kontrol etmeyi öğrendikçe, kapıya çaktığı çivilerin sayısı da her geçen gün azalmış.Gün gelmiş,öfkesini kontrol etmenin,kapıya çivi çakmaktan daha kolay olduğunu keşfetmiş.Ve bir gün çocuk,öfkesine hiç kapılmamayı öğrenmiş. Koşup babasına durumu anlatmış ve babası da ona,öfkesine her hakim oluşunda,kapıdan bir çivi çıkartmasını söylemiş.
  Günler geçmiş.Oğlan babasına,kapıdaki tüm çivilerin söküldüğünü söylemiş.Babası da onu elinden tutup bahçe kapısının yanına getirip,şöyle demiş:
  - Aferin,oğlum.Çok şey başardın.Ama bir bak,kapının üstü delik deşik oldu.Bu kapı asla eskisi gibi
  olmayacak.Öfkeyle söylediğin sözler,tıpkı bu delikler gibi iz bırakır.Bir insana bıçak saplayıp, sonra çekip alabilirsin ama üst üste ne kadar özür dilersen dile, o yara hala oradadır..
  ----------------------------000---------------------------------
  Adam yeni kamyonuna bakmak için evinden çıktığında, üç yaşındaki oğlunun gayet mutlu bir biçimde elindeki çekiçle kamyonunun kaportasını mahvettiğini görmüş. Hemen oğlunun yanına koşmuş ve çocuğun eline çekiçle vurmaya başlamış. Biraz sakinleşince oğlunu hemen hastaneye götürmüş. Doktor, çocuğun kırılan kemiklerini kurtarmaya çalıştıysa da elinden bir şey gelmemiş ve çocuğun iki elinin parmaklarını kesmek zorunda kalmış. Çocuk ameliyattan çıkıp gözlerini açtığında, bandajlı ellerini fark etmiş ve gayet masum bir ifadeyle, “Babacığım, kamyonuna zarar verdiğim için çok üzgünüm.” demiş ve sonra babasına şu soruyu sormuş: “Parmaklarım ne zaman yeniden çıkacak?”

  ----------------------------000---------------------------------