Ödül kazandınız mesajları

'Sosyal Konular' forumunda YAREN tarafından 5 Haz 2010 tarihinde açılan konu

 1. Ödül kazandınız mesajlarına dikkat!

  Mobil Pazarlama Derneği tüketicileri ''Ödül Kazandınız'' türü mesajlara karşı uyardı..

  [​IMG]

  MMA,(Mobil Pazarlama Derneği) tüketicilerin tanımadıkları numaralardan para ödülü vaadiyle cep telefonlarına gönderilen dolandırıcılık amaçlı SMS'lere itibar etmemesi gerektiğini belirterek, şikayetçi olanların Cumhuriyet Savcılıklarına başvurmaları gerektiğini bildirdi.

  Mobil Pazarlama Derneği'nden yapılan yazılı açıklamada, tüketicilerin tanımadıkları numaralardan para ödülü vaadiyle cep telefonlarına gönderilen dolandırıcılık amaçlı SMS'lere itibar etmemesini, şikayetçi olanların Cumhuriyet Savcılıklarına başvurması gerektiğini belirtti.

  Konuyla ilgili açıklama yapan MMA Türkiye Eşbaşkanı Elvin Altun, cep telefonu abonelerine bir başka abone tarafından "firmasından para ödülü/dakika/kontör kazandınız. Ödülü almak için şu numarayı arayınız, şu hesaba para yatırınız. ATM'den banka kartınızla işlem yapınız" şeklinde mesajlar gönderildiğine dikkati çekti.

  Mobil pazarlama kampanyalarında firmaların ya da cep telefonu operatörlerinin dolandırıcılık amaçlı SMS'lerde iddia edildiği gibi bir para ödülü dağıtmadığını vurgulayan Elvin Altun, şunları kaydetti: "Son dönemde giderek artan ve farklı şekillerde karşımıza çıkan dolandırıcılık amaçlı bu mesajlar tüketicilerin yanı sıra reklamveren ve cep telefonu operatörlerini de mağdur ediyor. Dolandırıcılık amaçlı bu tür mesajlara karşı hukuki yollardan mücadele ediyoruz, ancak tüketicileri de bilinçli olmaları
  konusunda uyarıyoruz. Cep telefonu aboneleri, tanımadığı numaralardan gelen bu mesajları dikkate almamalı. Kendilerine gelen mesajlardan şüphelenen aboneler bilgi almak için bağlı bulundukları operatörlerin çağrı merkezi ya da kurumsal internet sitelerine başvurabilir.

  Şikayetçi olan tüketiciler Cumhuriyet Savcılıklarına bireysel olarak başvuru yapabilir. Şikayet dilekçe örneklerine operatörlerin web sitesinden de ulaşmak mümkün."

  Mobil Pazarlama Birliği Avrupa Direktörü Paul Berney de tüketici deneyimi
  ve güvenin MMA için büyük önem taşıdığını vurgulayarak, tüketicilerin mahremiyeti
  ve korunmasının mobil pazarlama alanında en önde gelen unsur olduğunu bildirdi.

  Mobil pazarlamanın Türkiye'nin dünyada da öncülüğünü yaptığı hızla
  büyüyen, hem tüketicilere, hem de firmalara fayda sağlayan önemli bir sektör
  olduğu belirtilerek, Türkiye;de yaklaşık 100 milyon dolarlık bir pazar payına
  ulaşan mobil pazarlama firmalara geleneksel kanallara göre geri dönüşü çok daha
  yüksek, odaklı bir reklam ve pazarlama mecrası sunduğu vurgulandı.

  Sadece 2009'da binden fazla kampanya ile 20 milyondan fazla aboneye fayda
  sağlandığı kaydedildi.
  AA
   
Yükleniyor...