obsidyen taşı nerede bulunur

'Sağlıklı Yaşam' forumunda YAREN tarafından 16 Ağustos 2010 tarihinde açılan konu


 1. obsidyen taşı,obsidyen taşının özellikleri,obsidyen taşı yararları,obsidyen taşının faydaları,obsidyen taşı nerede bulunur?
  [​IMG]
  Obsidyen yanardağ orjinlidir. Volkanik magma tabakasının yeryüzüne çıkarak hızla katılaşması sonucu oluşur.

  Lavın hızlıca soğuması ve kristalleşmeye yetecek kadar zaman geçmeden donmasıyla oluşur. Genellikle felsik lav akıntılarının, soğumanın hızlı olduğu kenar bölümlerinde bulunur. Kristal yapıda olmadığından, keskin kıyıları moleküler inceliğe ulaşabilir. Bu özelliğinden ötürü eski çağlarda ok ucu olarak kullanılmış, günümüzde ise cerrahların kullandığı neşterlerin kesici kısımlarında kullanılmaktadır.Hali hazırda obsidyene cam haline gelmesi için 2 etken vardır. Soğuma hızı ve Bileşimindeki SiO2 miktarıdır.

  Obsidyenler özellikle siyah olmakla beraber Yeşil Obsidyen (Nemrut Dağı-Tatvan), Kırmızı Obsidyen (İkizdere-Rize) gibi değişik renklere sahiptir. Hasan Dağı Obsidyenlerinde mikroskopla incelenmesinde bol miktarda demir mineralleri içermektedir. İkizdere obsidyenlerinin içeriğine bakıldığında altın mineraline rastlanmıştır.


  Fiziksel Etkileri

  Bedenin elektriğini boşaltmak için uygun bir taştır.
  Karaciğerin temizlenmesinde faydalıdır. Bu amaçla kullanımında, karaciğerin üzerine yumruk büyüklüğünde bir obsidyen taşı koyularak on ila otuz dakika beklenir. Ancak bu süre aşılmamalı ve bu durumda uyuyakalınmamalıdır.


  Metafiziksel ve Psikolojik Etkileri

  Kızgınlık ve öfke duygularını yokeder.
  Obsidyen, kendi içinize bakmaktan çekindiğinizde size yardımcı olur. İçinizdeki olumsuz düşünce ve duyguları güçlendirerek, onları farketmenizi sağlar. Hatırlamak istemediğiniz anılarınızdan kurtulmanıza yardımcı olur. Böylece olumlu duygularınız harekete geçer. Obsidyen bu özellikleri nedeniyle kendinizi gergin hissetmenize neden olabilir. Fakat, ancak içinize korkusuzca bakabildiğinizde olumlu değişikliklere adım atabileceğiniz için, herkesin ihtiyacı olan bir taştır. Obsidyen, içinizdeki ışığı farketmenizi sağlar.
   


Similar Threads: obsidyen taşı
Forum Başlık Tarih
Sağlıklı Yaşam obsidyen taşının özellikleri 17 Ağustos 2010
Sağlıklı Yaşam obsidyen taşının faydaları 17 Ağustos 2010
Sağlıklı Yaşam İlk Yardım Çantasında Neler Olmalı 25 Şubat 2014
Sağlıklı Yaşam İlk Yardım Çantası 25 Şubat 2014
Sağlıklı Yaşam Böbrek Taşı İçin Şifalı Bitkiler 12 Mart 2013