Obeziteden ölenlerin sayısı 2012

'Bunları biliyormusunuz' forumunda Aderito tarafından 24 Aralık 2012 tarihinde açılan konu


 1. 2013 Obeziteden ölenlerin sayısı


  5 yıllık bir çalışma ile hazırlanan araştırma, insanlığın karşı karşıya olduğu hastalık ve sağlık tehditleri konusunda şimdiye kadar yapılan ikinci çalışma. Bu tür bir araştırma ilk defa 2010 yılında Dünya Bankası tarafından yaptırılmıştı.

  Ama son araştırmanın kapsamı hesaba kattığı faktörler, incelediği insan sayısı ve ele aldığı hastalık ve riskler bakımından çok daha geniş.

  2012 yılında ölen insan sayısı 52,8 milyon. 46,5 milyon insanın öldüğü 2010′a göre artış var ama dünya nüfusunun genel sağlığı, araştırmaya göre 20 yıl öncesine göre çok daha iyi.

  Erkeklerde ve kadınlarda ortalama ömür artıyor ve beş yaşın altındaki çocuklarda ölüm oranı artık çok daha az. Sıtma ve HIV-AIDS geriliyor, bulaşıcı hastalıklar giderek daha sıkı kontrol altına alınıyor.

  Dünyanın bazı bölgelerinde zamansız ölümler, kalp hastalıkları ve kanserle mücadelede kayda değer adımlar atıldığı da anlaşılıyor.

  Fakat bu umut verici tabloyu yer yer karartan eski ve yeni faktörler var. 2012 yılında hala 2,4 milyon insanın yarı yarıya tüberküloz ve sıtmadan ölümü, kanserden ölümlerin yirmi yıl öncesine göre üçte bir artış göstererek 8 milyona çıkması bunlar arasında sayılabilir.


  Araştırmalara göre her 4 ölümden biri kalp hastalığı ya da beyin kanaması nedeniyle meydana geliyor, 1,3 milyon ölüm de şeker hastalığına bağlı. En büyük küresel sağlık riski yüksek tansiyon, onu sigara ve alkol kullanımı ve kötü beslenme izliyor. Genç ölümlerinde en büyük oranı trafik kazaları alıyor.