obezite nedir,tedavisi,nedenleri

'Sağlıklı Yaşam' forumunda YAREN tarafından 12 Ağu 2010 tarihinde açılan konu

 1. obezite nedir,obezite sebepleri,obezite tedavisi,obezite nedenleri,

  [​IMG]

  Obezite, normal standartlarının dışında kişinin fazla yağ dokusunun olmasıdır. Obezitenin tek bir sebebi yoktur. Hormonlarla ilgili sorun yaşanıp yaşanmadığını belirlemek gerekir.

  Obezitenin bir çok hastalığa yol açtığı bilinmektedir. Solunum hastalıkları, psikiyatrik sorunlar, kalp damar hastalıkları, karaciğer yağlanması, siroz, diyabet ve kanser öne çıkanlarıdır.

  Obezitenin son zamanlarda artış göstermesinin nedenleri; gıdalarda bulunan katkı maddeleri ve hareketsiz yaşam tarzıdır,

  Yapılan yanlış diyetlerin obezite üzerinde etkisi çoktur. Metabolizmanın yavaşlamasına sebep olmaktadır. Metabolizmayı hızlandırmak için sıvı tüketimi, düzenli yürüyüş, düzenli sık aralıklarla beslenmelidir.

  Obezitenin nedenleri nelerdir?
  Çok sayıda faktör obezitenin gelişmesine katkıda bulunur. Bunlar dört büyük kategoriye ayrılır:
  * Kalıtsal faktörler
  * Fizyolojik faktörler(yaşlanma , gebelik sayısı gibi)
  * Yaşam biçimiyle ilgili faktörler(besinlerle fazla miktarda yağ alınması,pasif ve hareketsiz yaşam)
  * Psikolojik faktörler(sıkıntı ve üzüntü gibi olumsuz duygulara tepki olarak yemek yenmesi)
  Kalp damar hastalıkları, hipertansiyon, şeker hastalığı, solunum rahatsızlkıları, eklem rahatsızlıkları ve bazı kanser türlerine de yol açabilen obezite mutlaka tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır.
  Obezitenin tedavisi!

  Amaç kısa sürede fazla kilo vermek değil uzun vadede yavaş ama sağlıklı bir şekilde zayıflayarak ulaşılan kiloyu muhafaza etmektir. Bunun için de gerekli olan yerleşmiş alışkanlıkları değiştirerek yeni bir yaşam tarzına uyum sağlamaktır. Yapılması gereken öncelikle yağ ve kalori miktarı düşük sağlıklı bir beslenme programına başlamak ve aynı zamanda sağlıklı bir yaşamın ayrılmaz parçası olan egzersizle bunu tamamlamaktır. Unutulmamalıdır ki %5'lik bir kilo kaybı bile obeziteye eşlik eden hastalıklarda(kalp ve damar hastalıkları,yüksek tansiyon,şeker hastalığı,kanda yüksek oranda yağ bulunması,solunum hastalıkları,eklem hastalıkları,inme,bazı kanser türleri) ciddi iyileşmeler sağlayacak ve yaşam süresini uzatacaktır.

  Tek başına ilaç tedavisi yeterli midir?

  Obeziteyi tedavi edebilmek için çok yönlü bir yaklaşım gereklidir. İlaç sadece bunu önemli bir parçasıdır. Beraberinde yağı azaltılmış düşük kalorili bir diyet,düzenli egzersiz ve yaşam biçimini değiştirmeye yönelik davranış yedavileri ile başarıya ulaşmak mümkündür.

  Egzersiz

  Kilo kaybetmek iyi güzelde bir daha geri almasak deriz ama hep aklımıza gelen başımıza gelir.Yapmış olduğumuz diyetlerle egzersiz yapmayı genelde ihmal ederiz.

  Yarı aç yarı tok geçirdiğimiz günlerde kolumuzu kıpırdatmaktan acizlik getirir sürekli uyu haliyle dolaşırız. Bizi bu durumdan uzaklaştıran ve kendimize getiren tek şey terazideki ibrenin hiç değişmemesi..
  Kaynak