‘Obama’dan Erdoğan’a ültimatom’

'Haberler' forumunda karakız tarafından 17 Ağustos 2010 tarihinde açılan konu


 1. İngiliz Financial Times’a göre, ABD Başkanı Obama, Başbakan Erdoğan’a Türkiye’nin yeni politikalarının iki ülke arasındaki silah satışlarını etkileyebileceğini söyledi. İddia yalanlandı


  İngiliz Financial Times gazetesi, dünkü manşetinde ABD’nin Türkiye’ye silah satışları konusunda ültimatom verdiğini öne sürdü. Gazete, “Başkan Obama, Erdoğan’ı Ankara’nın İsrail ve İran’a ilişkin tutumunu değiştirmediği sürece satın almak istediği silahları sağlama şansının pek bulunmadığı yönünde bizzat uyardı” dedi.

  ‘Washington izlemede’
  FT, “Obama’nın Erdoğan’a uyarısı, Ankara, ABD kuvvetlerinin 2011 sonunda Irak’tan çekilmesinin ardından PKK’ya saldırmak amacıyla füze taşıyan insansız hava araçları satın almak istediği için özellikle anlamlı” yorumunu yaptı. Gazeteye konuşan üst düzey bir yetkili, durumu, “Başkan, Erdoğan’a, Türkiye’nin bazı eylemlerinin, bir müttefik olarak Türkiye’ye güvenip güvenmediğimiz konusunda Kongre’de soruların sorulmasına neden olduğunu söyledi. Bu, Türkiye’nin bizden taleplerinin bazılarının, örneğin PKK ile mücadele için istediği bazı silahların sağlanması konusunda Kongre’de ilerlememizi zorlaştıracak” sözleriyle açıkladı.
  Aynı yönetim yetkilisi, “Washington Türklerin davranışlarını izliyor, bunların [Ankara’nın] talepleri konusunda adım atmamız için yeterli olup olmadığı değerlendirilecek” dedi.
  FT’ye göre, Obama, haziranda Toronto’da yapılan G-20 Zirvesi sırasında Ankara’yı İsrail’e yönelik sert söylemleri soğutmaya çağırdı.

  Beyaz Saray inkâr etti
  Beyaz Saray’dan dün akşam yapılan açıklamada, Türkiye ve ABD’nin diyalog içinde olduğu, ancak bir ültimatom verilmesinin söz konusu olmadığı belirtildi. Türkiye ABD’den dokuz adet Cobra tipi saldırı helikopteri ve altı adet Reaper insansız hava uçağı talep ediyor. Kongre bugüne kadar yalnızca iki adet Cobra’nın satışını onayladı.


  30 saat uçuyor, hedefi fark ettirmeden vuruyor


  Reaper uçaklarındaki radar ve yüksek çözünürlüğe sahip kameralar hedefi belirledikten sonra binlerce kilometre ötedeki bir merkezde askerler, hedefi doğruluyor, sivillere olan riskleri ölçüyor ve silahları seçip hızlı bir saldırı planı oluşturuyor. Uyduyla izlenen bomba, dakikalar içerisinde bırakılıyor ve izlendiğinin farkında bile olmayan düşman ortadan kaldırılıyor. Silahsız 30 saat, yüklü haliyle 14 saat uçabilen aracın radarları dakikada 64 kilometre karelik alan tarıyor. Uçağın maliyeti 25-50 milyon dolar arasında değişiyor.
  [​IMG]
  Kanat genişliği: 26.2 metre
  Uzunluk: 11 metre
  Ağırlık: 4 bin 500 kilo
  Taşıma yükü: 4 bin 500 kilo
  Hız: Saatte 483 kilometre
  İrtifa: 15 bin 240 metre
  Menzil: 644 kilometre

  Kaynak:milliyet​