‘Obama’dan Erdoğan’a ültimatom’

'Haberler' forumunda karakız tarafından 17 Ağustos 2010 tarihinde açılan konu


 1. İngiliz Financial Timesa göre, ABD Başkanı Obama, Başbakan Erdoğana Türkiyenin yeni politikalarının iki ülke arasındaki silah satışlarını etkileyebileceğini söyledi. İddia yalanlandı


  İngiliz Financial Times gazetesi, dünkü manşetinde ABDnin Türkiyeye silah satışları konusunda ültimatom verdiğini öne sürdü. Gazete, “Başkan Obama, Erdoğanı Ankaranın İsrail ve İrana ilişkin tutumunu değiştirmediği sürece satın almak istediği silahları sağlama şansının pek bulunmadığı yönünde bizzat uyardı dedi.

  Washington izlemede
  FT, “Obamanın Erdoğana uyarısı, Ankara, ABD kuvvetlerinin 2011 sonunda Iraktan çekilmesinin ardından PKKya saldırmak amacıyla füze taşıyan insansız hava araçları satın almak istediği için özellikle anlamlı yorumunu yaptı. Gazeteye konuşan üst düzey bir yetkili, durumu, “Başkan, Erdoğana, Türkiyenin bazı eylemlerinin, bir müttefik olarak Türkiyeye güvenip güvenmediğimiz konusunda Kongrede soruların sorulmasına neden olduğunu söyledi. Bu, Türkiyenin bizden taleplerinin bazılarının, örneğin PKK ile mücadele için istediği bazı silahların sağlanması konusunda Kongrede ilerlememizi zorlaştıracak sözleriyle açıkladı.
  Aynı yönetim yetkilisi, “Washington Türklerin davranışlarını izliyor, bunların [Ankaranın] talepleri konusunda adım atmamız için yeterli olup olmadığı değerlendirilecek dedi.
  FTye göre, Obama, haziranda Torontoda yapılan G-20 Zirvesi sırasında Ankarayı İsraile yönelik sert söylemleri soğutmaya çağırdı.

  Beyaz Saray inkâr etti
  Beyaz Saraydan dün akşam yapılan açıklamada, Türkiye ve ABDnin diyalog içinde olduğu, ancak bir ültimatom verilmesinin söz konusu olmadığı belirtildi. Türkiye ABDden dokuz adet Cobra tipi saldırı helikopteri ve altı adet Reaper insansız hava uçağı talep ediyor. Kongre bugüne kadar yalnızca iki adet Cobranın satışını onayladı.


  30 saat uçuyor, hedefi fark ettirmeden vuruyor


  Reaper uçaklarındaki radar ve yüksek çözünürlüğe sahip kameralar hedefi belirledikten sonra binlerce kilometre ötedeki bir merkezde askerler, hedefi doğruluyor, sivillere olan riskleri ölçüyor ve silahları seçip hızlı bir saldırı planı oluşturuyor. Uyduyla izlenen bomba, dakikalar içerisinde bırakılıyor ve izlendiğinin farkında bile olmayan düşman ortadan kaldırılıyor. Silahsız 30 saat, yüklü haliyle 14 saat uçabilen aracın radarları dakikada 64 kilometre karelik alan tarıyor. Uçağın maliyeti 25-50 milyon dolar arasında değişiyor.
  [​IMG]

  [/URL]


  Kanat genişliği: 26.2 metre
  Uzunluk: 11 metre
  Ağırlık: 4 bin 500 kilo
  Taşıma yükü: 4 bin 500 kilo
  Hız: Saatte 483 kilometre
  İrtifa: 15 bin 240 metre
  Menzil: 644 kilometre

  Kaynak:milliyet​