nükleer santral yakıtı nasıl elde edilir

'Ders notları' forumunda Sitem tarafından 20 Aralık 2011 tarihinde açılan konu


 1. nükleer santral yakıtı nasıl elde edilir

  nükleer santraller yakıt olarak doğada bulunan radyoaktif elementlerin (uranyum, toryum) zenginleştirilmiş biçimlerini kullanır.

  Nükleer Enerji Elde Edinimi İki şekilde gerçekleşir.

  Fisyon (Çekirdek bölünmesi)

  Ağır bir çekirdeğin nötron ile bombardıman edilerek birbirine yakın kütleli iki kararsız çekirdek ve birkaç nötrona ayrışması olayıdır. Bu olay sırasında bir miktar kütle enerjiye dönüşür. Atom bombası ve nükleer santrallerdeki enerji fisyon yoluyla elde edilir. Fisyonda yakıt olarak uranyum ve plütonyum elementleri kullanılır.Bu olayda büyük miktarda enerji açığa çıkar. Bölünme tepkimeleri atom bombalarının yapımında ve nükleer santrallerde enerji üretiminde kullanılır.

  Füzyon

  Nükleer kaynaşma (füzyon), parçalanmanın tersine çok hafif iki çekirdeği birleştirerek daha ağır bir çekirdek oluşturmak ve bu şekilde açığa çıkan bağ enerjisini kullanmaktır. Ama bunu denetim altında oluşturmak oldukça zor bir iştir. Çünkü çekirdekler pozitif elektrik yükü taşır ve birbirlerine yaklaştırmak istenildiğinde çok şiddetli bir şekilde birbirlerini iterler. Bunların kaynaşmasını sağlamak için aralarındaki itme kuvvetini yenebilecek büyüklükte bir kuvvetin kullanılması gerekmektedir. Gereken bu kinetik enerji (hareket enerjisi), 20-30 milyon derecelik bir sıcaklığa eşdeğerdir.46 Bu olağanüstü bir sıcaklıktır ve kaynaşma tepkimesine girecek maddeyi taşıyacak hiçbir katı malzeme bu sıcaklığa dayanamaz. Yani bu birleşmeyi gerçekleştirecek bir düzenek yeryüzünde yoktur.
   


Similar Threads: nükleer santral
Forum Başlık Tarih
Ders notları Nükleer Reaktör - Nükleer Santral Nedir ? 5 Aralık 2009
Ders notları nükleer enerji nerelerde kullanılır 8 Aralık 2012
Ders notları Nükleer Enerji Nasıl Kullanılır 15 Aralık 2011
Ders notları Nükleer Enerji Kaynakları Nelerdir 13 Aralık 2011
Ders notları Nükleer Enerji Hakkında Bilgi 8 Aralık 2011