Nükleer kıyamet kapıda

'Haberler' forumunda alemşah tarafından 12 Mart 2011 tarihinde açılan konu


 1. Nükleer kıyamet kapıda
  Yeşil Barış olarak bilinen çevre örgütü "Greenpeace", Japonya'daki depremin ardından yaşanan nükleer santraldeki patlamaya dikkat çekerek, bölgenin açığa çıkan plütonyum yüzünden binlerce yıl ölü bir alan haline gelebileceğini bildirdi. Açıklamada, "Eğer çekirdek erimesi gerçekleşirse yaşanacak felaketin boyutları Çernobil'dekinden de derin olabilir" denildi.

  [IMG]http://i.imgur.com/qOZD0.jpg[/IMG]

  Greenpeace Akdeniz Kampanyalar Yöneticisi Hilal Atıcı, konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları kaydetti: "Japonya'da ardı ardına yaşanan felaketlere bir de Fukuşima nükleer santralinde gerçekleşen patlamanın eklenmesi Greenpeace olarak hepimizi derinden üzdü. Her ne kadar kazanın detaylarıyla ilgili gelen resmi bilgiler net olmasa da 20 km'lik alanın tahliye edilmesi kazanın ciddiyeti hakkında oldukça açıklayıcı deliller veriyor. Santralin çatısının da çökmüş olması, eğer kaza çekirdeğe ulaşmış ya da ulaşıyorsa, radyoaktif maddelerin açığa kolaylıkla çıkacağı anlamına geliyor. İlk etapta açığa çıkan iyodin ve sezyum 137'nin yanı sıra reaktörde kullanılmış yakıtın (MOX) kullanılması neticesinde oluşabilecek en ciddi tehdit plütonyumun da açığa çıkması. Bölge, plütonyum yüzünden binlerce yıl boyunca ölü bir alan haline gelebilir."
    2. Cevap: Nükleer kıyamet kapıda

  Bugün haberlerden duyduğuma göre nükleer santraldeki patlama su pompalamasıyla kontrol altına alınmış ve çok ciddi bir tahdit yokmuş ama tüm 10 km de olanlar korunmak için çıkarılmışlar umarım ne olursa olsun bir nükleer yayılması olmasın.:f73:
  Gerçektem hepimiz çok üzüldük.:(
   


Yükleniyor...