Nükleer Enerji Yararlı Mı Zararlı Mı

'Ansiklopedik Bilgi' forumunda Sitem tarafından 28 Ara 2011 tarihinde açılan konu

 1. Nükleer Enerji Zararlı Mı
  Nükleer Enerji Faydalı Mı

  Nükleer Enerji Yararlı Mı Zararlı Mı

  Farklı enerji kaynaklarının birim maliyetlerinin mukayese edildiği yerlerde nükleer enerjinin en ucuz birim maliyetli enerji olduğu gözükecektir. Yenilenebilir enerji ise, özellikle güneş enerjisi, birim maliyeti en yüksek ve en uzun sürede kendini amorti eden enerji türü. Ancak, bu hesaplamaların ne kadar doğru olduğu veya ne kadar uzun bir süreyi dikkate alarak yapıldığı sorgulanmıyor? Örneğin, Rusya'daki Çernobil faciasının (belki çoğumuz unuttu) doğaya ve insanlara verdiği maddi zarar bu hesaplara katıldı mı? Bu insanların yaptığı sağlık harcamaları? Veya maddi olarak hesaplanamayan zararlar?

  Peki yenilenebilir enerji, özellikle güneş enerjisi, niye bu kadar pahalı? Bu teknolojiler şu anda çok az kullanılıyor. Ekonomik olarak uygulanabilir olmadığı için özel sektör rağbet göstermiyordu.Ancak, şimdi yenilenebilir enerji kanunuyla, devlet kwsaat'ini belli bir fiyattan alım garantisi verdiği için özel sektör de yatırım yapmaya başladı. Kısa ve orta vadede belki elektrik fiyatları artacak ancak uzun vadede daha yaygın hale geldikçe bu teknoloji de ucuzlayacak ve ekonomik olarak devlet desteği olmadan tercih edilir olacak.

  Eğer, uzun ömürlü bir dünya fikriyle hareket ediyorsak, doğayla, çevreyle "uyum" içinde olan kaynakları öncelikli tercih etmemiz gerekiyor.


  alıntı