Nükleer Enerji Ve Çevre Kirliliği

'Sosyal Konular' forumunda Aysell tarafından 25 Aralık 2011 tarihinde açılan konu


 1. Nükleer Enerji Santralleri Ve Çevre Kirliliği

  Tüm endüstri tesislerinde olduğu gibi nükleer santral teknolojisinde de “ çevreye mümkün olan en az atığı bırakmak temel prensiptir. Ancak bu temel prensip içinde yer alan “ mümkün olan “ ve “ en tanımlamaları politik ve hukuki çevrelerde farklı anlamlar altında değerlendirilmektedir. Çevrede ölçülen çok az miktarlar doğal kalıntılar düzeyinde olunca etki-tesir bağlantısının kurulması güçleşmektedir. Ayrıca etki – tesir araştırmalarında da kullanılan istatistiki yöntemlerin sağlıklı olması gerekmektedir.

  Nükleer Enerji santrallarında diğer konvensiyonel santrallarda olduğu gibi bir yanma olayı mevcut değildir. Santrallardan ve özellikle reaktör binasından birinci veya ikinci çevrimde herhangi bir şekilde olabilecek sızıntı veya kaçaklardan radyoaktif elementlerin proses buharı yoluyla kontrolsüz olarak çevreye dağılmaması için söz konusu binalar sürekli olarak alçak basınç altında tutulur. Diğer bir ifade ile bu binalardaki hava emilir, dışarıya göre basınçta düşük olacağından kaçaklardan dışarıya doğru değil içeriye doğru bir hava akımı oluşur.

  Emilen hava ise sürekli olarak ölçüme tabi tutularak filtre edilir ve daha sonra kontrollü bir şekilde baca yoluyla çevreye bırakılır. Aynı şekilde sıvı atıklarda benzer yöntemler ile toplanır ve kontrollü olarak çevreye bırakılır.

  Alıntı
   


Similar Threads: Nükleer Enerji
Forum Başlık Tarih
Sosyal Konular Nükleer Enerji Mühendisliği Nedir 17 Aralık 2011
Sosyal Konular Nükleer Enerji Çalışma Prensibi 7 Aralık 2011
Sosyal Konular Nükleer Enerji Santrallerinin Çevreye Etkisi Nedir 22 Mayıs 2011
Sosyal Konular Ölümü Düşünmek Enerji Veriyor! 25 Aralık 2012
Sosyal Konular Enerji Ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının Görevleri 8 Haziran 2012