Nükleer Enerji Dezavantajları

'Ansiklopedik Bilgi' forumunda Meryem tarafından 6 Aralık 2011 tarihinde açılan konu


 1. Nükleer Enerji Dezavantajları
  Nükleer Enerjinin zararları  Nükleer Enerji Dezavantajları
  Küresel ısınmanın önüne geçilmesi ve enerji açığının kapatılması alanında yapılan araştırmalar, atmosfere çok daha az sera gazı salınımına sebep olan nükleer enerji santrallerinin ve bu teknolojinin önem kazanmasına neden olmuştur.

  Nükleer Enerjinin Dezavantajları:

  • Nükleer santrallerin ürettiği nükleer atıklara halen bir çözüm bulunamamıştır.Çok tehlikeli olan bu atıklar dikkatli bir şekilde saklanmalıdır.

  • Yüksek güvenlik standartlarına rağmen nükleer enerji halen çok riskli bir teknolojidir. Japonya'da olduğu gibi kazalar halen olabilmektedir.Nükleer santrallerde meydana gelen kazaların ise sonuçları hem doğa hem de insanoğlu için çok yıkıcı olmaktadır.

  • Nükleer santraller kendilerinden gelen risklerin yanı sıra dışardan gelebilecek saldırılara karşı da büyük tehlike oluştururlar. Bir nükleer santralde gerçekleşebilecek herhangi bir terör eyleminin sonuçları ağır olacaktır.

  • Nükleer santrallerde açığa çıkan radyoaktif atıklar daha sonradan silah yapımında kullanılabilir. Bu teknolojinin yaygın kullanımı, nükleer silahların da yaygınlaşması anlamına gelmektedir.

  • Nükleer enerjinin kaynağı olan uranyum az bulunan bir kaynaktır. Tahminlere göre dünyadaki uranyum kaynakları talebe de bağlı olarak 30 - 60 yıl içerisinde tükenecektir.
  Gelişmekte olan ekonomilerin enerji ihtiyacı bu risklere rağmen nükleer enerjiye yatırım yapılmasına sebep olmaktadır.

  [​IMG]