nüfus ve konut sayımı 2011

'Güncel Bilgiler' forumunda Ezlem tarafından 5 Şubat 2011 tarihinde açılan konu


 1. nüfus ve konut sayımı 2011


  Türkiye'de, gelecek nüfus sayımının, ''2007-2011 Resmi İstatistik Programı'' kapsamında idari kayıtlara dayalı olarak 2011 yılında gerçekleştirileceği bildirildi.

  Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Edirne Bölge Müdürlüğü, yaptığı yazılı açıklamada, ülkemizde yaşayan nüfusun yerleşim yeri ayrımında büyüklüğü 2007 yılından itibaren Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi (ADNKS)'nden elde edildiğini, nüfusun demografik, sosyal ve ekonomik nitelikleri ile konutlara ilişkin bilgilerin nüfus sayımları ile belirlenmekte olduğunu belirtildi.

  Bugüne kadar TÜİK tarafından düzenli aralıklar ile nüfus sayımları gerçekleştirildiği, plan ve programların bu sayımların sonuçlarına göre yapıldığı ifade edilen açıklamada, gelecek nüfus sayımının, '2007-2011 Resmi İstatistik Programı' kapsamında idari kayıtlara dayalı olarak 2011 yılında gerçekleştirileceği vurgulandı.
  2011 Nüfus ve Konut Sayımının, idari kayıtlar, ADNKS ve Ulusal Adres Veritabanındaki bilgilere dayalı olarak yüz yüze görüşme yöntemi ile yapılacağı bildirilen açıklamada şöyle denildi:

  ''2011 Nüfus ve Konut Sayımı'nda kullanılacak soru kağıdı, sayım bölgelerinin oluşturulması, sayımda kullanılacak formların uygulanabilirliği, yeterliliği, soru kağıdında yer alan soruların anlaşılırlığı ile cevap seçeneklerinin yeterliliğinin, soru kağıdının genel tasarımının değerlendirilmesi ve soru kağıdının ortalama cevaplama süreleri, ile veri giriş programlarının test edilmesi amacıyla pilot sayım çalışması yapılacaktır. Söz konusu çalışma, 81 il merkezi, her ilden bir ilçe merkezi ile 26 istatistiki bölgede bulunan 2 köyde yapılacak olup, alan uygulaması 2010 yılı Eylül ve Ekim aylarında gerçekleştirilecektir.
  Bu amaçla Edirne Merkez İlçe Yeniimaret mahallesi, Uzunköprü İlçesi Kavak Mahallesi ve Havsa ilçesi Habiller köyünde pilot çalışma yapılacaktır. Büyük maddi ve manevi çaba gerektiren bu çalışmanın başarısı tamamen vatandaşlarımızın vereceği doğru bilgilere bağlıdır.
  Alınacak bilgiler yalnızca istatistiksel çalışmalarda kullanılmak amacıyla toplanmakta olup, gizliliği 5429 Sayılı Türkiye İstatistik Kanunu ile teminat altına alınmış olup alınan bu bilgiler idari, adli veya askeri hiçbir organ, makam, merci veya kişiye verilemez, istatistik amacı dışında kullanılamaz.