Nüfus cüzdanında Kürtçe karakter

'Haberler' forumunda Pardus tarafından 26 Ekim 2009 tarihinde açılan konu


 1. Nüfus cüzdanında Kürtçe karakter


  Çankaya Nüfus idaresi, kızına Kürtçe isim koymak isteyen babaya izin verdi.  Çankaya Nüfus idaresi, kızına Kürtçe isim koymak isteyen Kenan Kırkaya’nın üzerinde şapka bulunan (e) ve (i) harflerini kullanmasına izin verdi. Böylece çocuğun ismi Hêvî Jiyan olarak kayıtlara geçti.

  Kenan Kırkaya nüfus idaresinde yaşadıklarını şöyle anlattı: Hürriyet'in haberine göre; “Hêvî umut, Jiyan yaşam demek. Kızıma Kürtçe isim vermek üzere gittim. Eğer olumsuz bir yanıt alsaydım isim kısmını boş bırakacaktım. Çünkü kızımın annesinin de ismi Newruz ama o dönemde, (w) ile yazmamışlar.

  Nüfus memuruna koymak istediğim ismi söyledim. İlgili memur iki-üç telefon görüşmesi yaptı ve ‘Tamam’ dedi. Kimle konuştu bilmiyorum. Şaşırdım ve çok mutlu oldum. Bu iki harfin bilgisayarda nasıl yapılacağını da ben gösterdim. Kızım annesiyle aynı kaderi yaşamamış oldu.”

  İçişleri Bakanlığı’ndan bir yetkili, ise Kürtçe alfabede yer alan (w), (q) ve (x) harflerinin nüfus cüzdanlarında yasal değişiklik yapılmadan kullanılmasının mümkün olmadığını söyledi. Aynı yetkili Sadece (a), (I) ve (u) harfleri üzerinde inceltme işareti konulabildiğini, ancak (e) harfi üzerinde inceltmenin kullanılmadığını söyledi.
    2. Cevap: Nüfus cüzdanında Kürtçe karakter

  kürt acılımının ilk meyvelerı...ALLAH sonumuzu hayır etsın..tşkler duyarlılıgın için.
    3. Cevap: Nüfus cüzdanında Kürtçe karakter

  Arkadaş, yurduma alçakları uğratma sakın;
  Siper et gövdeni, dursun bu hayâsızca akın.


  :f19::f19::f19:
   


Similar Threads: Nüfus cüzdanında
Forum Başlık Tarih
Haberler 2013 Türkiye Nüfusu Açıklandı 28 Ocak 2013
Haberler Pembe Nüfus Cüzdanları Kaldırılıyor mu 13 Mart 2012
Haberler 2012 Türkiye Nüfusu Ne Kadar 28 Ocak 2012
Haberler Türkiye'nin nüfusu açıklandı 27 Ocak 2012
Haberler Türkiye'nin son nüfusu 2012 27 Ocak 2012