Norveç'in Yüzey Şekilleri

'Ülkeler' forumunda Bella tarafından 26 Mart 2012 tarihinde açılan konu


 1. Norveç'in Yüzey Şekilleri Nasıldır,  Norveç'in Yüzey Şekilleri;
  Yüzey şekilleri: Ülkede kuzeydoğudan güneybatıya doğru uzanan ve yüksekliği yer yer 2000 m'yi aşan (En yüksek tepe 2469 m) İskandinavya dağları yer alır. ülkenin şekillenmesinde 4. Jeolojik Zaman'ın son döneminde meydana gelen buzullaşma etkin rol oynamıştır. Bu dönemde yarımada kalın buz örtüsü ile kaplanmıştır. Deniz seviyesi, şimdiki seviyesinin altına inmiştir. Kıyı kesiminde buzulların eriyerek hareket etmesi ile büyük "ü" şeklinde buzul vadileri açılmıştır. Daha sonra, deniz seviyesinin yükselmesi ile buzul vadileri körfez şeklini almıştır. Böylece, İsveç kıyılarında olduğu gibi, Kuzey Denizi kıyıları boyunca fiyord denilen girintili çıkıntılı kıyılar oluşmuştur. Fiyordlar kilometrelerce karaların iç kısımlarına kadar sokulur. Örneğin en büyük fiyord olan Bergen'in kuzeyindeki Sognefiyord'u 200 km uzunluktadır. Fiyordlarla çok girintili çıkıntılı bir yapı kazanan Norveç kıyılarının uzunluğu 23 bin km'dir.
  Engebeli bir topografyaya sahip olan ülkenin % 70'ini dağlık sahalar, % 5 kadarını göller kaplar. Dağlık sahaların önemli bir bölümü kayalıklar halindedir. Günümüzde de bu yarımada üzerinde buzullar mevcuttur.

  [​IMG]

  Norveç'in yüksek enlemlerde yer alması nedeniyle yazın gündüz süresi çok uzundur. Nitekim ülkenin güneyinde gündüz süresi 20 saati aşmaktadır. Hattâ kuzeyde Tromso'da 20 Mayıs-22 Temmuz arasında Kuzey Buz Denizi'ndeki Swalbard'da 20 Nisan-21 Ağustos günleri arasında güneş batmamaktadır. Yaz döneminde günlerin uzun olması, Orta Kuşak'a göre bitkilerin kısa sürede büyümesini sağlamaktadır.
  ülkedeki tabiat güzelliklerini ve bitkileri korumak amacıyla çok sayıda millî park ve tabiatı koruma alanı kurulmuştur. Bu sahalar ülkenin % 16'sını kapsar. Svalbard (Spitzberg) adalarının % 40'ı da millî park olarak ayrılarak burada yaşayan kutup ayıları korunmaya alınmıştır.


  [​IMG]
  [​IMG]
    2. Cevap: Norveç'in Yüzey Şekilleri

  Bu ülke Tam kampa gidilecek yer
    3. Cevap: Norveç'in Yüzey Şekilleri

  aslında çok soğuk oluyormuş kamp olayı düşünülebilir. :)