Norveç'in Gelenek Ve Görenekleri

'Ülkeler' forumunda Sitem tarafından 1 Mart 2012 tarihinde açılan konu


 1. Norveç'in Gelenek Ve Görenekleri nedir
  Norveç'in kültürü


  Norveç'in 17 Mayıs 1814 yılında anayasasına kavuşmasının anısına kutlanır. Milli günde güzel giysiler giyilir. Birçok kişi "bunad" veya diğer ulusal kostümler giyer. Sabahleyin çocuk geçit törenleri düzenlenir. Okul çocukları geçit halinde yürürken, ellerinde Norveç bayrakları taşır ve şarkılar söyler. Birçok yerde geçit sırasında bandolar çalar. Günün ilerleyen zamanlarında okul, park ve kasaba ya da şehir merkezlerinde konuşma ve etkinlikler düzenlenir. 17 Mayıs aynı zamanda çocuk bayramı olarak da bilinir.

  norveç mutfağı genel olarak balıklı yemeklerden oluşur. balığı balla yemek gibi
  bizim pek alışık olmadığımız bir yemek kültürü gelişmiştir. ülkenin kuzeyinde aylarca gece ve
  aylarca gündüz yaşanır. gece yarısı güneşi altında çeşitli etkinlikler falan yaparlar. ülke
  coğrafyasının büyük bölümü ormandır geri kalan bölgeler ise, ya tarım, ya da yerleşme alanıdır.
  o derece yeşil bir ülkedir norveç. petrol üretiminde dünyanın başı çeken ülkelerinden birisi
  olması nedeniyle refah düzeyi çok yüksektir.


  Her yıl dünyada yaşanacak en iyi ülkeler listesi yayımlayan Birleşmiş Milletler, beşinci kez Norveç'i birinciliğe seçti. BM listesinde bu ülkeyi İzlanda ve Avustralya izliyor.

  Örgütün her yıl yayımladığı İnsan Kalkınma Endeksi'nde ülkeler refah, eğitim düzeyi ve ortalama insan ömrüne göre sıralanıyor.

  Dört buçuk milyon nüfuslu Norveç'te yaşam standartlarının iyi olmasının başlıca sebebi, giderek büyüyen petrol zenginliği. Norveç petrol geliriyle dünyanın en cömert refah devletlerinden birini finanse ediyor. Petrol gelirinden gelecek kuşaklara pay ayıran bir fon ise 190 milyar dolara ulaşmış durumda.