Nokia X3-02

'Teknoloji Haberleri' forumunda Pardus tarafından 18 Ağustos 2010 tarihinde açılan konu


 1. Hem Dokunmatik Ekran Hem Tuş Takımı


  Dokunmatik ekranın fonksiyonelliği tuş takımının kullanım kolaylığı… İkisi beraber tek bir cihazda buluştu. İşte Nokia X3-02…
  Nokia'nın yeni çizgilerini taşıyan yepyeni bir akıllı telefon resmi olarak duyuruldu. Bir çeşit hibrid telefon olan cihaz hem dokunmatik ekrana hem de bar tipi nümerik tuş takıma sahip. Son derece şık ve zarif bir tasarıma sahip olan yeni Nokia, dokunmatik ekran isteyen ancak ihtiyaç duyulduğunda tuş takımından da vazgeçmek istemeyen kullanıcılar için adeta kurtarıcı olmuş durumda.

  Yeni S40 serisi Nokiaların önemli bir ayağını temsil eden X3-02, S40 6.Sürüm FP1 kullanıcı arayüzünü ve yeteneklerini üzerinde taşıyor. Multimedya odaklı cihazlar olan X serisinin müzik özellikleri ile dikkat çeken versiyonu olan telefon, quad-band desteğine sahip. Bu da gösteriyor ki Nokia cihazı hayli geniş bir coğrafyada satışa sunacak. HSDPA (10.2 Mbps) ve HSUPA (2 Mbps) destekli telefon kablosuz ağlara da erişebiliyor. Nokia'nın Touch and Type arayüzü olarak adlandırılan kullanıcı dostu görsel ekranı üzerinde taşıyan X3-02, hem dokunmatik ekranın hem de nümerik klavyenin kombine olarak kullanılabilmesine olanak tanıyor.

  Nokia X3-02 Özellikler

  Giriş seviyesine yönelik bir cihaz gibi görünse de orta ve üst düzey özellikleri üzerinde barındıran telefonun dikkat çekici ayrıntıları ise şu şekilde sıralanıyor:

  - 2.4 inç ve QVGA çözünürlüğünde 18 bit LCD transmissive ekran, rezistif dokunmatik paneller

  - 5 Megapiksel tam odaklamalı kamera

  - 640x480, 18fps video kaydı

  - 32 GB'a kadar MicroSD bellek kartı desteği

  - Flash Lite 3.0, Java 2.1 ve Java API destekli yazılımlar

  - Özel "touch and type" kullanıcı arayüzü ve SDK

  - Opera Mini ve WebKit tabanlı açık kaynak kodlu tarayıcı

  - MicroUSB, MTP desteği ve 3.5 mm kulaklık çıkışı

  - 860 mAh batarya ile 18 güne kadar bekleme, 5.3 saate kadar konuşma ve 28 saate kadar müzik dinleme süresi

  Sıradışı Tuş Takımı

  Cihazda yer alan tuş takımı alışılmış çizgilerin biraz dışında. İlk bakışta QWERTY klavyeli bir model havası veren telefon, en alt sıradaki * # ve 0 tuşlarının sağ tarafa konumlandırılmasıyla farklı bir havaya bürünmüş.

  Telefonun 5 farklı renk alternatifi bulunuyor. Ancak bu renk alternatiflerinden ziyade daha dikkat çekici bir konu da cihazın sahip olduğu hoparlör. En alta konumlandırılan bu buzzer, hayli güçlü bir ses vermesinin yanında gayet de berrak bir ses vadediyor.