nizamülmülk kimdir

'Biyografi' forumunda Dark tarafından 24 Ekim 2010 tarihinde açılan konu


 1. nizamülmülk eserleri nelerdir?,
  nizamülmülk kimdir


  Nizamülmülk, tam adı Ebu Ali el-Hasan et-Tusi Nizamülmülk (Arapça: نظام الملك، ابو علي الحسن الطوسي / Nizāmul-Mulk Abū ʿAli al-Hasan at-Tūsī; Farsça: خواجه نظام*الملک طوسی / Hace Nizāmulmulk Tūsī; d. 1018 - ö. 14 Ekim 1092), Büyük Selçuklu Devletinin veziri ve Siyasetname adlı öğütler kitabı yazan Farsi[1] devlet adamı, siyaset bilimcisidir. Devlet yönetiminde hayli etkili olan Nizamülmülkün vezirliği Alparslan ve Melikşah dönemlerinde yayılmıştır.

  Nizamülmülk,21 Zilkade 408/10 Nisan 1018 yılında İranın, Horasan şehrinde doğmuştur. Memleketin nizamlarının kurucusu anlamında olan Nizamülmülk ismi Abbasi halifesi Kâim bi Emrillah tarafından verildi.Nizamiye medreselerinin teşkili ve mevcut toprak sisteminin aksayan yönlerinin tadil edilmesi gibi Selçuklu devletinin müesseseleşme ve merkezileşmesi yönünde önemli sayılabilecek teşebüsslerin altına imzasını atmıştır. 1092 yılında Nizari (Haşhaşiler) tarafından öldürülmüştür.

  Devlet işleriyle ilk olarak Gazne Devletinin Horasan valisinin yanında çalışarak başladı ve sonrasında Alparslanın Belh valisinin yanında devam etti. Sonrasında da 1064 yılında Büyük Selçuklu Devletine vezir olarak atandı.

  Bağdat, İsfahan, Nişapur, Belh, Herat, Basra, Musul ve Amulda ki Nizamiye Medreselerini kurdurdu. Nizamiye Medreseleri adını Nizamülmülkden almıştır ve Bağdattaki Medresenin başına İmam-ı Gazaliyi getirdi.